Europejska emerytura uratuje młodych Polaków przed nędzą na starość?

OIPE
Fot. shutterstock.
Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (czyli OIPE). Na polskim rynku pojawi się nowy produkt, który nie zastąpi świadczeń ZUS, ale je wzbogaci. Czy to nadzieja na ratunek dla systemu, który skazuje wielu Polaków na biedę w jesieni życia?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych, który ma wprowadzić na polski rynek nowy produkt – OIPE, czyli europejską emeryturę. W ramach tego programu wpłacane pieniądze będą zwolnione z podatku, co czyni ten produkt bardzo atrakcyjnym zwłaszcza dla osób pracujących za granicą.

Zniesienie ograniczeń oszczędności między krajami UE

Jak informuje portal Money.pl projekt ustawy ma na celu zwiększenie konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne, a także zniwelowanie barier między rynkami krajowymi w zakresie gromadzenia oszczędności długoterminowych. Obecnie sposoby przenoszenia produktów i oszczędności emerytalnych między krajami członkowskimi UE są ograniczone, a wprowadzenie OIPE ma temu zaradzić.

Wpłacanie pieniędzy na krajowe subkonto będzie dobrowolne, co oznacza, że nie zastąpi ono publicznych systemów emerytalnych, takich jak ZUS, ale ma je uzupełnić. Produktem OIPE będą mogły zajmować się banki, instytucje kredytowe oraz firmy zarządzające aktywami, a nadzór nad nimi ma pełnić Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj dalej: Moc smaku w robaku. Jadalne owady robią się popularne

Roczny limit wpłat OIPE

Roczny limit wpłat na OIPE wyniesie trzykrotność przeciętnego rocznego wynagrodzenia, a koszty i opłaty związane z prowadzeniem OIPE nie będą mogły przekraczać 1% zgromadzonego kapitału. Wprowadzone zostaną również zachęty do oszczędzania na dodatkowe świadczenia emerytalne w formie OIPE poprzez zwolnienie z opodatkowania dochodów z tytułu oszczędzania na subkoncie OIPE prowadzonym zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie analogicznym jak w przypadku dochodów od środków zgromadzonych na indywidualnych kontach emerytalnych.

Dobre rozwiązanie dla osób pracujących za granicą

Nowy produkt ma przede wszystkim ułatwić gromadzenie oszczędności emerytalnych przez osoby pracujące za granicą, które do tej pory miały utrudniony dostęp do publicznych systemów emerytalnych. OIPE ma również stanowić uzupełnienie dla osób, które nie odkładają wystarczającej ilości pieniędzy na przyszłą emeryturę. Wprowadzenie tego produktu może zachęcić młodych ludzi i pracowników mobilnych do rozpoczęcia systematycznego oszczędzania na przyszłość.

Jak oceniają ekonomiści wprowadzenie OIPE to korzystny krok dla polskiego rynku emerytalnego, ponieważ zwiększy konkurencję między dostawcami ubezpieczeń.

Wprowadzenie OIPE jest ważnym krokiem w kierunku unifikacji i ujednolicenia rynków emerytalnych w Europie. Nowy produkt emerytalny ma służyć przede wszystkim zwiększeniu mobilności pracowników oraz umożliwieniu im gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę bez konieczności rezygnacji z korzystania z publicznych systemów emerytalnych takich jak ZUS.

Czytaj dalej: ScanTheSun, czyli o dwóch takich, co chwycili słońce...

ZOBACZ RÓWNIEŻ