Doradca Putina Anatoly Chubais rezygnuje z powodu wojny na Ukrainie. Opuszcza Rosję

Anatoly Chubais / Fot. Bloomberg.com
Anatoly Chubais / Fot. Bloomberg.com
Anatoly Chubais, szanowany w Rosji długoletni reformator był odpowiedzialny m.in. za strategię ds. klimatu. Teraz ustępuje ze stanowiska i opuszcza kraj, pokazując swój sprzeciw wobec inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Anatoly Chubais, wysłannik Putina ds. zrównoważonego rozwoju, zrezygnował ze stanowiska. Stał się przez to najwyższym rangą urzędnikiem, który zerwał relacje z Kremlem ze względu na inwazję. 

Zobacz: Nepotyzm

"66-letni Chubais jest jednym z niewielu reformatorów gospodarczych z lat 90., którzy pozostali w rządzie Putina i utrzymywali bliskie stosunki z zachodnimi urzędnikami" - podaje Bloomberg.

Anatoly Chubais jest uważany za architekta prywatyzacji w Rosji i dał Putinowi pierwszą pracę na Kremlu w połowie lat 90. Początkowo z zadowoleniem przyjął dojście Putina do władzy, a później obejmował najwyższe stanowiska w dużych przedsiębiorstwach państwowych, dopóki prezydent nie mianował go w zeszłym roku "wysłannikiem ds. zrównoważonego rozwoju". 

Obecnie jednak Chubais ogłosił rezygnację. Wysłał list do kolegów i przyjaciół, gdzie m.in. napomknął o ciemnych perspektywach i o tym, że jego inny kolega reformator, Yegor Gaidar, "rozumiał strategiczne ryzyko lepiej niż ja, a ja się myliłem". Tutaj warto dodać, że Gaidar wydał w 2006 r. książkę pt. "Śmierć imperium", w której ostrzegał przed pokusami imperialnej nostalgii za Związkiem Radzieckim, która narastała w Putinie. 

Inspiracje: Penélope Cruz

Od czasu wojny, którą wywołał Putin na Ukrainie, rosyjski rząd zwiększył presję na krajowych krytyków inwazji. Z kolei sam Putin ostrzegł 16 marca, że "oczyści Rosję z szumowin i zdrajców", których oskarża o potajemną pracę dla USA i ich sojuszników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ