Doradca inwestycyjny: "Powinniśmy walczyć z bankiem centralnym"

Fed ma coraz gorszy PR / Fot. QZ
Fed ma coraz gorszy PR / Fot. QZ
"Fight the Fed", czyli walcz z bankiem centralnym w USA. Do tego przekonywał ostatnio doradca inwestycyjny Isaac Stephens z Alvine Investment. Jego zdaniem banki centralne popełniają błędy i nie należy ich dalej słuchać.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Isaac Stephens to doradca inwestycyjny z Alvine Investment. W ostatnim wywiadzie dla CNBC stwierdził: "Powinniśmy zwalczać Fed". Dodał, że bank centralny popełnia błędy i z tego powodu nie powinniśmy ślepo godzić się na jego zalecenia i rekomendacje. "Fed się myli" - mówił ekspert.

Komentarze Stephensa pojawiają się w czasie, gdy w USA dochodzi do rekordowej inflacji i boomu dolara. Ekonomiści spekulują, co dalej zrobi Rezerwa Federalna, skoro dotychczasowe działania nie przyniosły spodziewanych efektów.

Sprawdź: Milenialsi

Stephens przekonuje, że inwestorzy niekoniecznie powinni dostosowywać swoje decyzje inwestycyjne do działań Rezerwy Federalnej i "wpisywać się w jej program". 

Uważa, że inwestorzy i ekonomiści powinni rozważyć, czy należy zwalczać Fed, bo ten jest omylny. - Bank centralny w zasadzie myli się już przez dwa lata - dodał ekspert.

Inwestorzy oceniają raporty, w tym te o zatrudnieniu (obecnie najnowszy jest za wrzesień), aby szukać wskazówek co do tego, jakie będą kolejne ruchy Rezerwy Federalnej. Zdaniem Stephensa Fed zajął się problemem inflacji zdecydowanie za późno, a obecnie - nie widząc oczekiwanych efektów - jest możliwe, że bank centralny dokona zwrotu o 180 stopni i nie będzie dalej podnosić stóp procentowych. 

Gospodarka wisi na włosku 

Stopa referencyjna Fed była bliska zeru jeszcze w marcu br., ale od tego czasu bank centralny rozpoczął najbardziej agresywną serię podwyżek stóp procentowych od lat 80. Teraz jednak może się okazać, że Fed dokona zmiany kursu. 

Należy czekać i analizować dane z rynku. Jeśli sytuacja gospodarcza i kredytowa zaczną się pogarszać, Fed będzie zmuszony odpuścić, bo wpędzi świat poważną w recesję gospodarczą. 

Inspiracje: Tony Hawk

Stephens przekonuje, że czeka nas kilka trudnych miesięcy, gdzie Fed będzie próbował tak "sterować" gospodarką, aby obniżać inflację, ale też nie zepsuć warunków do prowadzenia biznesu bardziej niż ma to miejsce obecnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY