Bitcoin zbliża się do dwutygodniowego maksimum przed przemówieniem Powella z Fed

Czy spadki już za nami? / Fot. Kanchanara, Unsplas
Czy spadki już za nami? / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
Po upadku giełdy FTX rynek kryptowalut, zdaje się, zdążył się już odpowiednio dostosować i niektóre tokeny w ostatnim czasie wygenerowały zyski. W tym Bitcoin i Ethereum.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bitcoin umacnia pozycję przed wystąpieniem przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Z oczekiwań rynkowych wynika, że Powell zapowie wolniejsze tempo podwyżek stóp procentowych w USA. Jeśli tak się stanie, na rynku kryptowalut powinny pojawić się wzrosty - przynajmniej krótkoterminowe. 

Bitcoin wypracował jeszcze kilka godzin temu najwyższy wynik od dwóch tygodni i przekroczył wycenę 17 tys. dol. Ethereum również zyskało, podobnie jak Binance Coin i Dogecoin. Jeśli ocenimy ostatnie siedem dni, nie brakuje kryptowalut, które mają 10-procentowe i wyższe zyski. Niektóre z nich wypracowały nawet 30%, np. Fantom (32% zysku), Dogecoin (31%), ApeCoin 31%). 

Sprawdź: Lista wstydu

Powell ma przemawiać dzisiaj (w środę) na wydarzeniu organizowanym przez Brookings Institution i może powtórzyć za innymi urzędnikami banku centralnego USA, że przed nami podwyżka stóp procentowych o pół punktu, po czterech kolejnych ruchach o 75 punktów bazowych. Gwałtowne zacieśnianie polityki pieniężnej było główną przyczyną ok. 60-procentowego spadku wycen najlepszych aktywów cyfrowych w tym roku, podobnie jak wycen akcji spółek technologicznych. 

W miarę zbliżania się posiedzenia Fed w połowie grudnia możemy - zdaniem platformy tradingowej Alpha Impact - spodziewać się wzrostu wycen aktywów cyfrowych, przynajmniej krótkoterminowo. 

Rynek kryptowalut dość odporny po upadku FTX

Kiedy imperium kryptograficzne FTX Sama Bankmana-Frieda zbankrutowało, a jego szef okazał się oszustem, wielu fanów kryptowalut obawiało się, że czekają nas teraz gigantyczne spadki. Tokeny faktycznie potaniały, niemniej wygląda na to, że najgorsze już za nami i teraz powoli zaczynają odbudowywać swoje pozycje. 

Zobacz: Moonswatch

Jeśli jednak spojrzymy na Bitcoina, Ethereum czy XRP w ujęciu miesięcznym, ciągle są one na stracie odpowiednio 17,65%, 19,49% i 11,37%. 

Bankman-Fried, który oszukał rynek na miliardy dolarów, a za pieniądze klientów kupował nieruchomości na Bahamach, na razie nie został aresztowany. Mało tego, ma przemawiać na konferencji New York Times DealBook Summit, choć nie stawi się osobiście - wgra się zdalnie w formie wideo calla z Bahamów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ