Czy praca zdalna jest niezagrożona w 2023 roku?

Kierownictwo generalne w firmach dzieli się na dwa obozy. Jeden twierdzi, że praca zdalna to świetna rzecz i dzięki temu można pozyskiwać talenty z wielu innych miejsc. Łatwiej o świetnych pracowników, a ich zadowolenie z pracy też jest wyższe dzięki home office. Drugi uważa, że praca zdalna niszczy kulturę organizacyjną, a także obniża produktywność - chodzi o założenie, że jeśli ktoś pracuje z domu, to w rzeczywistości pracuje o wiele mniej niż w biurze.
Jeśli jednak chodzi o benefity dla pracowników (wyniki badania), praca zdalna 100% zajmuje w Polsce wysokie, 5. miejsce w rankingu Top 10. Wynika tak z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinie pod koniec zeszłego roku, więc mówimy o aktualnych tendencjach.
Gallup również przekonuje, że praca zdalna to benefit, który na pewno zostanie z nami na dłużej i jest bardzo ceniony przez personel. W dłuższej perspektywie ok. 75% pracowników zdolnych do pracy będzie albo wykonywać swoje zadania w pełni zdalnie, albo w trybie hybrydowym.
Sprawdź: Gra w szachy z komputerem
Niektórzy jednak obawiają się, że praca zdalna zniknie. Gdy tylko pracodawcy przekonają się, że rynek pracy jest w gorszej kondycji i jest mniej ofert - a więc mniej konkurencji - mogą zdecydować, że niektóre benefity zostaną wycofane. Eksperci są jednak zdania, że praca zdalna nie jest zagrożona. Dlaczego?
Praca zdalna w 2023 niezagrożona
Eksperci Gallupa przekonują, że praca zdalna nie jest zagrożona. Powody? Oto trzy najważniejsze:
1. Retencja na lepszym poziomie
Pracownik może pracować zdalnie i jest na to pełna zgoda? To świetnie. Jest to przekonujący argument do tego, aby nie zmieniać pracodawcy. A dodajmy, że pracodawcy często nie chcą wymieniać swoich specjalistów, zwłaszcza gdy już wydali sporo środków, czasu i energii na ich pozyskanie, wdrażanie i szkolenia.
Według badania opublikowanego przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Chicagowskiego i Instituto Tecnológico Autónomo de México, praca hybrydowa i zdalna zwiększyła satysfakcję i produktywność personelu, zmniejszając przy tym rotację pracowników o 35%.
Rotacja to z kolei kosztowny problem dla pracodawców. Firmy nie chcą wydawać pieniędzy, ani przeznaczać czasu na wdrażanie i pozyskiwanie pracowników, którzy później dość szybko odchodzą.
2. Rekrutacja ma większy zasięg
Praca zdalna zapewnia ogromne korzyści rekrutacyjne. Otwiera większy obszar geograficzny i pulę talentów. To duża zaleta, szczególnie w przypadku specjalistycznych stanowisk, na których trudno znaleźć wykwalifikowanych kandydatów.
Zobacz: Premier Finlandii
Oferowanie elastyczności pracy zapewnia też możliwości wsparcia w zakresie różnorodności, równości i integracji. Przykładowo na stanowiska zdalne często mogą aplikować osoby niepełnosprawne, wykluczone z tradycyjnego rynku pracy (praca w biurze).
3. Niższe koszty i oszczędności
Recesja gospodarcza, jakkolwiek duża lub mała, sprawia że firmy szukają oszczędności finansowych. Jeśli pracodawca decyduje się na pracę zdalną, może zrezygnować z wynajmu powierzchni biurowych - a to znacznie obniża koszty.
Do tego pracodawcy często zatrudniają osoby z regionów, które mają niższe koszty życia - to też istotne, zwłaszcza dla firm działających globalnie.
Wszystko to sprawia, że praca z domu nie powinna zniknąć, a wręcz przeciwnie - ofert tego rodzaju pojawi się jeszcze więcej.