Gra w szachy z komputerem - czy warto?

Gra w szachy z maszyną może być nieprzyjemna / Fot
Gra w szachy z maszyną może być nieprzyjemna / Fot. freepik, Freepik.com
W ostatnich tygodniach sztuczna inteligencja zyskała sporo zainteresowania ze względu na chatbota ChatGPT. Wróciło też zainteresowanie szachami "człowiek vs komputer". Czy warto poćwiczyć analizowanie?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czy gra w szachy z komputerem ma sens? Rozgrywki z maszyną i odpowiednimi algorytmami są przydatne do trenowania na różnych poziomach. Ale po krótkim czasie niemal na pewno zechcemy grać z ludzkim przeciwnikiem. 

Granie w szachy ze sztuczną inteligencją jest... bolesne. Jak czytamy w serwisie Quora: "Przegrasz każdą grę. Sprowadzisz to do mechanicznej, bezdusznej zabawy. To po prostu nudne". Kiedy bowiem decydujemy się na starcie z AI, gramy z najbardziej precyzyjnym szachistą na świecie. 

Sprawdź: Patrizia Pepe

Ludzie czasami są nieprzewidywalni i próbują różnych taktyk, nierzadko wątpliwych. Dochodzi do nieoczekiwanych ofiar, nagłych burzy pionków, i innych akcji, których algorytmy nigdy nie wybiorą. 

Gra w szachy z komputerem to wyzwanie

Kilka partyjek z komputerem to na pewno dobry pomysł. Ale faktycznie szybko można się znudzić, bo gracz-komputer jest na ogół znacznie lepszy. Różne programy komputerowe mają różne opcje, a najbardziej wspólna reguła to: przeciwnik AI nie gra jak amator i trzeba być doświadczonym graczem, aby spróbować wygrać. 

Jeśli jednak uzbroimy się w cierpliwość, możemy - grając z komputerem - nauczyć się wielu świetnych ruchów. Rozgrywki z AI zapewniają natychmiastowy feedback. Od razu widzimy, czy nasz ruch był dobry, czy nie, patrząc na zmianę wyniku po tym, gdy AI podejmie decyzję. Jeśli komputer ma z nami trudności, to znak, że idzie nam całkiem nieźle. Wtedy warto podnieść jego poziom trudności - i tak do skutku, metodą prób i błędów, w końcu uda nam znacznie poprawić swoje umiejętności.

Gdzie pograsz z komputerem w szachy:

Dodajmy, że niektóre gry online pozwalają na ustawianie "osobowości" przeciwnika AI. Możemy wybrać np. mistrza poświęceń, defensywnego jeża, ostrego taktyka czy specjalistę od gier zamkniętych. Zyskujemy różnorodność i szansę na zmierzenie się z graczami wirtualnymi o różnych stylach. Szybko dojdziemy do wniosku, który z nich sprawia nam najwięcej problemów. 

Zobacz: Rynek Steam

Wygrana z AI nie daje takiej satysfakcji, jak pokonanie ludzkiego przeciwnika, natomiast rozgrywka online z komputerem na pewno jest doskonałym treningiem. 

Gra w szachy z komputerem to polecana praktyka dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć myślenie taktyczne i analizowanie. Szachy świetnie uczą też planowania, a także dostosowywania się do sytuacji.