Jest pierwsza zgoda KNF na prowadzenie działalności crowdfundingowej

Komisja Nadzoru Finansowego,
Komisja Nadzoru Finansowego, fot. Shutterstock
Serwis Finansowo.pl specjalizujący się w ogłaszaniu pożyczek społecznościowych to pierwszy podmiot, który uzyskał zgodę KNF na prowadzenie działalności w związku z nowymi zasadami funkcjonowania platform crowdfundingowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, tylko od 10 listopada br. zmienią się zasady funkcjonowania branży crowdfundingowej w Polsce. Od tej daty, platformy crowdfundingowe będą musiały posiadać specjalne pozwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nowe zasady dają jednak wiele korzyści. Między innymi podniesiona zostaje maksymalna wartość zbiórki, ale przede wszystkim platformy będą mogły tworzyć np. "tabele ofert", umożliwiających handel akcjami pomiędzy inwestorami prywatnymi.

Jest pierwsza zgoda KNF

Mimo, że w Unii Europejskiej zgodę na prowadzenie działalności zgodnie z nowymi przepisami ma już kilkadziesiąt podmiotów, w Polsce KNF nie wydał jeszcze ani jednej. Zmieniło się to wczoraj, 24 października. 

- 24 października 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie udzieliła zezwolenia na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego Finansowo.pl SA (KRS 0000930393) - podano w komunikacie.

Finansowo to firma umożliwiająca udzielanie pożyczek między osobami fizycznymi bez pośrednictwa banków. Jak wynika z informacji z oficjalnej strony firmy, do końca września br. Finansowo pomogło w udzieleniu pożyczek o wartości prawie 178 mln złotych. Poziom spłacalności pożyczek wynosi, zgodnie z deklarcjami, ponad 90 proc.

Zgodnie z komunikatem KNF, Finansowo.pl będzie mógł dalej oferować usługi ułatwiania udzielania pożyczki zgodnie z Rozporządzeniem Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. 

 

Więcej o tym, co zmienią nowe zasady na rynku, piszemy w najnowszym numerze My Company Polska, który trafi do sprzedaży 30 października br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ