Carpathian Startup Fest 2024 za nami!

Carpathian Startup Fest 2024 za nami!
Najważniejsze słowo IV edycji Carpathian Startup Fest 2024? AI, oczywiście! I choć emocje wywołuje ogromne, to prawie wszystkie zwycięskie startupy wykorzystują AI, a jak mówił dr Maciej Kawecki, ambasador Cyfrowej UE: sztuczna inteligencja nie jest bytem, czy narzędziem ale nową „strefą bytowania człowieka".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Festiwal zorganizowany 5 i 6 czerwca przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis przyciągnął uwagę ponad tysiąca dwustu osób: młodych przedsiębiorców, ludzi biznesu, nauki oraz inwestorów. Także Sebastiana Kulczyka, którego program mentoringowy InCredibles dla najbardziej innowacyjnych startupów jest obecny na CSF od 3 lat. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa rozdano nagrody w trzech kategoriach: Najlepszy Startup - Muzaic; Najlepszy Scaleup - Dronehub oraz Najlepszy Pomysł Biznesowy - Water Sense. Laureatem VIII edycji programu mentoringowego InCredibles został Vivid Mind.

Do tegorocznej edycji CSF zgłosiło się 280 projektów z Polski i zagranicy, a 20 z nich walczyło w finale o nagrody warte 130 tys. zł oraz o uwagę funduszy i inwestorów.

Zwycięski Muzaic to aplikacja pozwalająca każdemu wcielić się w rolę artysty, dzięki której sami definiujemy style muzyczne najbardziej odpowiednie dla nas. Rozwiązanie wspomaga zarówno profesjonalnych kompozytorów, jak i każdego z nas, kto chciałby spersonalizować muzykę. I co istotne, to co powstaje dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ma charakter indywidualnego dzieła, czyli nie podlega ochronie ZAiKS-u i opłatom z tym związanym.

– Muzaic to przełomowe rozwiązanie, które umożliwia współtworzenie muzyki za pomocą smartfonów – mówił Wojciech Hazanowicz, CEO startupu.

Muzaic zdobył też Nagrodę Publiczności, która na CSF w tym roku przyznawana była po raz pierwszy.

II miejsce w kategorii Najlepszy Startup przypadło Codejet.ai, platformie automatyzującej pracę programistów, poprzez konwersję projektów graficznych aplikacji, do gotowego kodu. Jak tłumaczyli założyciele platformy, celem Codejet jest przyspieszenie procesu tworzenia frontendu.

- Automatyzujemy do 60 proc. zadań, konwertując projekty z Figma na czysty, gotowy do użycia kod. Dotychczas, cały proces realizowany był manualnie przez programistę, który musiał odwzorować to co narysował grafik w kodzie. Nasze rozwiązanie znacznie skraca ten proces, generując w pełni responsywny kod, gwarantując działanie aplikacji na wszelkich urządzeniach – opisywał Patryk Pijanowski CEO startupu.

BeeSpeaker, aplikacja oparta na sztucznej inteligencji służąca do nauki języków obcych zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy Startup. Osoby korzystające z rozwiązania BeeSpeaker komunikują się bezpośrednio z tutorami, prowadząc z nimi konwersacje. Jak podkreślają przedstawiciele startupu, ich aplikacja wykorzystuje „najbardziej naturalny sposób nauki języków obcych – rozmowę”.

Podczas Carpathian Startup Fest 2024 nagrody wręczono również w kategorii Najlepszy Scaleup. Pierwsze miejsce zdobyła spółka Dronehub. Startup stworzony przez Vadyma Melnyka, kilka lat temu powstał w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce k. Rzeszowa. Polska firma jako pierwsza na świecie stworzyła infrastrukturę naziemną, na której dowolny dron przemysłowy może sam wylądować, samodzielnie wymienić baterię, po czym lecieć dalej i to wszystko bez dodatkowych działań ze strony człowieka.

BioCam.ai zdobył II miejsce. To medtech, który tworzy zdalny i bezbolesny system do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego przy pomocy smart-pigułki napędzanej AI.

Wśród scalepów III nagroda trafiła do INVENTMED - Laserobaria, spółki także związanej ze zdrowiem. Laserobaria to nowatorskie urządzenie przyspieszające leczenie trudno gojących się ran. Technologia wdrożona przez firmę INVENTMED umożliwia istotne ograniczenie liczby amputacji nóg u osób między innymi z cukrzycą i miażdżycą.

– Już po raz czwarty spotykamy się na tym święcie innowacji i kreatywności, które pięknie się rozrasta, a za rok, piąta edycja Carpathian Startup Fest będzie naprawdę dużym wydarzeniem – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Cieszymy się z tak dużego zainteresowania festiwalem i jesteśmy wdzięczni Radzie Programowej, która bardzo pozytywnie wpływa na budowanie marki naszego wydarzenia.

– „Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można dojść”. Powtarzam te słowa Thomasa Eliota, bo głęboko w nie wierzę – przyznał Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która od 2021 roku organizuje na Podkarpaciu festiwal startupów. – Jesteśmy pewni, że w naszych przedsiębiorcach rośnie przekonanie, że nie trzeba być Muskiem albo Zuckerbergiem, aby zbudować wielką firmę technologiczną. Według Adama Niewińskiego trzeba do tego trzech elementów: kontaktów, doświadczenia i uwarunkowań psychologicznych. A co cieszy mnie najbardziej, to stwierdzenie Jarosława Sroki, szefa Rady Programowej festiwalu, który powiedział, że na CSF nie powtarza się kawiarnianych mądrości, ale rozmawia się o tym, co naprawdę ważne.

Dlatego tak istotna jest odwaga w biznesie i nagrody przyznawane w kategorii Najlepszy Pomysł Biznesowy (Idea Challange), która po raz pierwszy współorganizowana była wspólnie z Podkarpackim Centrum Innowacji.

I miejsce zdobył projekt Water Sense, czyli kompleksowe narzędzie do monitorowania jakości wody w rzekach w czasie rzeczywistym. II miejsce przypadło Urinergy, które chce zrewolucjonizować przemysł energetyczny poprzez wykorzystanie gliceryny jako głównego składnika w swoich ogniwach paliwowych. Wyróżniono też „Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty”, któremu przyznano III miejsce.

Do prestiżowego programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka – Jarosław Sroka Koordynator tego programu - zaprosił startup Vivid Mind, który tworzy aplikację wykorzystującą opatentowaną wiedzę specjalistyczną w zakresie przetwarzania dźwięku w celu wczesnego wykrywania demencji. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, komunikacji, finansów oraz HR.

- To nagroda dla tych, którym nie jest wszystko jedno z kim, jak i po co robi biznes – powiedział Jarosław Sroka, członek zarządu KI Next.

Carpathian Startup Fest 2024 na dwa dni ściągnął do Rzeszowa nie tylko młodych przedsiębiorców, ale też prawdziwe gwiazdy świata startupów. Swoimi doświadczeniami w rozmowach w formule „How I did it” dzielili się m.in.: Michał Sadowski, CEO Brand24; Stefan Batory, CEO Booksy; Michał Rokosz, partner Inovo VC; Piotr Nowosielski, założyciel Just Join IT; Adam Wiśniewski, współzałożyciel AI Clearing oraz Greg Albrecht.

Partnerem Strategicznym Carpathian Startup Fest 2024 było Województwo Podkarpackie.

CARPATHIAN STARTUP FEST 2024 WYNIKI:

Kategoria – Najlepszy Startup

Startup III miejsce – BeeSpeaker

Startup II miejsce – Codejet.ai

Startup I miejsce – Muzaic

Kategoria – Najlepszy Scaleup

Scaleup III miejsce – INVENTMED - Laserobaria

Scaleup II miejsce – BioCam.ai

Scaleup I miejsce – Dronehub

Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes

Idea Challenge III miejsce – Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty

Idea Challenge II miejsce – Urinergy

Idea Challenge I miejsce – Water Sense

NAGRODA SPECJALNA

Udział w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka – Vivid Mind