Były bankier Goldman Sachs: łapówki dla polityków umożliwiały zawieranie transakcji
Łapówki załatwiały sprawę dla Goldman Sachs? / Fot. Blogging Guide, Unsplash.comLeissner zeznawał niedawno w procesie swojego byłego kolegi, Rogera Ng. Prokuratorzy twierdzą, że ci dwaj mężczyźni pomogli przekierować miliardy dolarów z malezyjskiego funduszu majątkowego 1MDB na łapówki dla polityków i innych osób.
Sprawdź: Flipper
Roger Ng, który stanąl przed sądem w tej sprawie, przekonywał, że nie robił nic złego.
Nie da się normalnie? To dajmy łapówkę i polityk się zgodzi
Leissner, były szef oddziału Goldman Sachs w Azji Południowo-Wschodniej, powiedział w środę na sali sądowej w Nowym Jorku, że Ng był kluczowym bankierem przy transakcjach 1MDB. A w nich Goldman pomógł pozyskać dla funduszu 6,5 mld dolarów poprzez serię transakcji na obligacje.
Dodatkowo Leissner przyznał, że wraz z Ng zostali okrzyknięci "bohaterami" w Goldman Sachs za dogranie odpowiednich transakcji i wygranie biznesu, który przyniósł Goldmanowi ok. 600 mln dolarów w różnych opłatach i prowizjach.
Amerykańscy prokuratorzy twierdzą jednak, że pieniądze o wartości 4,5 mld dol. zostały wyprowadzone jako łapówki dla malezyjskich polityków i innych osób. Środki te zostały następnie wydane na biżuterię, sztukę i inne rzeczy. Były bankier przyznał w sądzie otwarcie, że łapówki umożliwiały przeprowadzenie transakcji".
Zobacz: Podatek od psa
W 2020 r. Goldman przyznał, że jego malezyjska jednostka płaciła łapówki i zgodziła się wtedy zapłacić odpowiednie grzywny w USA, Malezji i innych krajach. Teraz poznajemy więcej szczegółów tej sprawy.
Leissner dodał w sądzie, że "moja chciwość i ambicja wzięły górę", i tłumaczył, że skutki jego działań zniszczyły mu życie. Obecnie współpracuje on z prokuratorami przed wydaniem wyroku.
Jednocześnie prokuratorzy twierdzą, że Ng otrzymał 35 mln dolarów łapówek za swoją rolę w działaniu, kiedy pracował w Goldman w latach 2005 - 2014 r.
Jak to się skończyło?
W 2020 r. Goldman Sachs wypracował ugodę z rządem Malezji w wysokości 3,9 mld dol. za udział w wielomiliardowym programie korupcyjnym. Zapłacił również 3 mld dol. władzom w czterech innych krajach, aby zakończyć śledztwo w sprawie pracy związanej z 1MDB.
W tym samym roku premier Malezji Najib Razak został skazany na 12 lat więzienia po tym, jak uznano go winnym nadużywania władzy, prania pieniędzy i naruszenia zaufania publicznego.