Biden: serwisy społecznościowe "zabijają ludzi" szerzeniem błędnych informacji

Biden ostro skrytykował media społecznościowe / Fo
Biden ostro skrytykował media społecznościowe / Fot. Unsplash.com
Prezydent Joe Biden powiedział w piątek, że firmy zajmujące się mediami społecznościowymi "zabijają ludzi". Miał na myśli dezinformacje na temat szczepionek na Covid-19.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykański lekarz generalny Vivek Murthy uznał dezinformacje na temat szczepionek na Covid-19 za zagrożenie dla zdrowia publicznego i dzień później Biden skomentował te doniesienia. Nie tylko się z nimi zgodził, ale dodał, że wielu poważnym chorobom i zgonom można było zapobiec, jeśli w mediach społecznościowych nie pojawiłyby się informacje wprowadzające w błąd obywateli. 

Inspiracje: Ustalanie priorytetów 

Biden, zapytany czy ma jakieś wiadomości dla platform takich jak Facebook, które przyczyniły się do rozprzestrzeniania fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji o szczepionkach na koronawirusa, powiedział dziennikarzom: "Oni zabijają ludzi". Dodał, że jedyna pandemia, jaką mamy obecnie, dotyczy niezaszczepionych. 

Dezinformacje o Covid-19 to popularny problem, a Światowa Organizacja Zdrowia określiła ten trend nawet "infodemią", sugerując że jest śmiertelna. 

Urzędnicy współpracujący z Bidenem przekonują, że firmy technologiczne i platformy mediów społecznościowych muszą wprowadzić znaczące zmiany w swoich produktach i oprogramowaniu. Wszystko po to, by ograniczyć rozpowszechnianie fałszywych informacji, jednocześnie zwiększając dostęp do wiarygodnych, opartych na faktach źródeł. Dodali, że zbyt często platformy działają w taki sposób, że bardziej wręcz zachęcają do rozprzestrzeniania się dezinformacji, niż im przeciwdziałają. 

Sprawdź: Model AARRR

Dani Lever, rzecznik Facebook, skomentowała sprawę, twierdząc że Facebook nie będzie rozpraszać się oskarżeniami, które nie są poparte faktami. "Faktem jest natomiast to, że ponad 2 mld ludzi obejrzało wiarygodne informacje o Covid-19 i szczepionkach na Facebooku, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu. Ponad 3,3 mln Amerykanów skorzystało też z naszego narzędzia do wyszukiwania szczepionek, aby dowiedzieć się, gdzie i jak otrzymać szczepienie. Fakty pokazują, że Facebook pomaga ratować życie. Kropka". 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY