Akcje Microsoft niższe przez silnego dolara

Na zdjęciu Satya Nadella, CEO Microsoft / Fot. Ela
Na zdjęciu Satya Nadella, CEO Microsoft / Fot. Elaine Thompson, AP Photo
Akcje Microsoft kosztują 270,02 dol. i od początku roku spółka straciła niemal 20% ze swojej wyceny. Teraz rosną obawy, że czekają ją kolejne spadki. Powód? Zbyt silny dolar.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dziś dolar jest wart 4,28 zł, a jeszcze rok temu, w czerwcu 2021 jego wartość wynosiła 3,66 zł. Analitycy prognozują, że silny dolar wpłynie - niekorzystnie - na zyski firm globalnych zajmujących się oprogramowaniem. Chodzi tutaj o Microsoft, ale też np. o Salesforce czy Adobe. Firmy te zresztą ostrzegają przed problemami związanymi z dolarem. 

Sprawdź: Vitalik Buterin

Microsoft, największy na świecie producent oprogramowania, obniżył prognozę zysków na bieżący kwartał. Skąd obniżka? Za powód podał rosnący kurs dolara amerykańskiego. To ma sprawić, że zyski firmy wyniosą według prognoz 460 mln dol. 

Akcje Microsoft w dół

Jeszcze w styczniu akcje Microsoftu kosztowały ponad 330 dol. Dziś to niestety 270 dol. Mamy do czynienia ze spadkiem rzędu niespełna 20%, ale trzeba zauważyć, że inne firmy technologiczne zdecydowanie znalazły się w gorszej sytuacji. Dla przykładu, od początku roku akcje firm Netflix, Nvidia czy Uber potaniały odpowiednio o 66%, 37% i 45%. 

Microsoft, podobnie jak inni amerykańscy producenci i dostawcy oprogramowania, tacy jak Oracle czy Adobe, prowadzą złożone globalne operacje i mają stosunkowo dużą ekspozycję na waluty obce. Tymczasem indeks dolara amerykańskiego wzrósł o ponad 7% w stosunku do styczniowego minimum, a w zeszłym miesiącu osiągnął najwyższy poziom od dwóch dekad. Droższy dolar oznacza, że w innych krajach firmy takie jak Microsoft wygenerują mniejsze zyski. Kiedy dojdzie do przewalutowania na dolary, końcowe kwoty będą niższe. Dodając do tego, że koszty prowadzenia działalności również znacznie wzrosły w tym roku, finalne marże będą niższe. 

Nawet ponad jedna trzecia sprzedaży dla takich firm jak Microsoft jest generowana poza Stanami Zjednoczonymi. 

Zobacz też: Avatar 2

Podobne prognozy przedstawił Salesforce, twierdząc że w całym roku powinien wypracować w pełni zadowalające wyniki. Te byłyby jednak wyższe - ucierpią z powodu silnego dolara. Firma podała, że będzie to widoczne szczególnie w wynikach za drugi kwartał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY