5 startupów, o których będzie głośno. Prognozy Kuby Dobroszka na 2023 rok

Nethone i inStreamly
Nethone i inStreamly, fot. materiały prasowe
To był świetny rok dla polskich startupów! Choć w 2023 zerkamy z nieco większymi obawami, jesteśmy dobrej myśli - kolejne miesiące powinny być dalszym rozwojem rodzimego, jak to się ładnie mówi, ekosystemu startupowego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Patrzę na swoje zeszłoroczne prognozy i nie dowierzam. O ile skuteczność typowań miałem całkiem niezłą, o tyle wciąż zachodzę w głowę, jak mogłem stwierdzić, że AI przestaje być sexy! Uczestniczyłem w tych wszystkich panelach na kongresach gospodarczych, gdzie przekonywali, że inwestycje w startupy opierające swoje rozwiązania na sztucznej inteligencji mogą znacząco zmaleć, i postawiłem kontrowersyjną tezę... No cóż, podobno człowiek uczy się na błędach, choć biorąc pod uwagę moje życie osobiste, nie byłbym tego taki pewien.

W tym roku postanowiłem nieco zmienić formułę. Zamiast bawić się w makroekonomiczne rozważania - z których często nic nie wynika - chciałbym wskazać 5 startupów, które moim zdaniem osiągną w 2023 jeszcze większe sukcesy!

A więc o kim będzie głośno?

HiPets

O HiPets po raz pierwszy usłyszałem kilka miesięcy temu. Rozmawiałem z pewnym wpływowym polskim przedsiębiorcą o rynku pet tech w Polsce i jako jego zdecydowanego lidera wskazał właśnie HiPets. - Dorota (Rymaszewska, założycielka startupu - red.) to niezwykle przebojowa kobieta. Zobaczysz, o HiPets jeszcze usłyszy cały świat - stwierdził.

Dorota znalazła się - wraz ze Sławkiem Wiatrem - na okładce październikowego wydania "My Company Polska". Już wtedy zorientowaliśmy się, że potrafi postawić na swoim (mrugnięcie okiem do zainteresowanych). - Mam dewizę: "grubo albo wcale" - mówiła przedsiębiorczyni o swoich najbliższych planach. Wywiad jest dostępny TUTAJ.

I już jest grubo! Na początku grudnia HiPets zgarnął nagrodę Best in Show podczas Petcare Innovation Summit w Bostonie. Wcześniej Dealroom.co - w oparciu m.in. o wzrosty firmy oraz kompetencje zespołu - wskazał firmę Rymaszewskiej jako najbardziej perspektywiczny startup z Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli dodamy do tego globalny potencjał rynku pet tech, to wnioski nasuwają się same.

Digital First AI

Do startupu chcącego odmienić branżę marketingową mamy szczególny sentyment (co oczywiście nie oznacza, że nie będziemy referować również o niedociągnięciach!), ponieważ zarekomendowaliśmy firmę do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Czym właściwie zajmuje się Digital First AI? - Za pomocą naszego narzędzia chcemy doprowadzić do automatyzacji marketingu na skalę, o jakiej nikt wcześniej nie słyszał. Liczymy, że niebawem dojdziemy do momentu, w którym przedsiębiorca weźmie do ręki telefon, powie kilka zdań na temat swojej firmy, a my na tej podstawie będziemy w stanie dostarczyć mu precyzyjną strategię marketingową oraz zaproponować kontent. Digital First AI już teraz jest w stanie zastąpić ludzi dzięki automatyzacji pewnych procesów - tłumaczył na łamach mycompanypolska.pl Rafał Tromczyński, CEO startupu.

Pomysł spółki jest przede wszystkim łatwy do wyskalowania - o m.in. o to w startupach chodzi. Odpowiada na wyraźne potrzeby, a przy tym rozwija się na rynku, który będzie jeszcze bardziej zyskiwał na znaczeniu.

inStreamly

2022 rok był kolejnym rokiem, kiedy esport zaliczył gigantyczny wzrost popularności. Transmisje z meczów oglądały miliony fanów na całym świecie, Twitch stał się dla wielu młodych ludzi medium pierwszego wyboru, a współpracę z topowymi zawodnikami podjęły takie firmy jak Gucci, BMW czy Coca Cola. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące znów przyniosą wiele dobrego dla esportu.

To zestawienie nie mogło więc obejść się bez startupu działającego w branży. Z wielu ciekawych inicjatyw, postanowiłem wybrać inStreamly, który na naszych łamach pojawiał się już kilkukrotnie - m.in. uznaliśmy go jednym z najlepszych polskich startupów SaaS

inStreamly nie tylko łączy twórców gamingowych z dużymi markami, ale również automatyzuje współpracę. Dzięki startupowi twórcy mogą monetyzować transmisje w takich kanałach jak Twitch czy YouTube, a uzyskanie zarobków jest możliwe bez jakiegokolwiek minimalnego progu wyświetleń.

W spółkę zainwestował niedawno fundusz DT hubraum Fund, a w ramach partnerstwa inStreamly będzie mogło rozwijać się na rynkach zagranicznych oraz korzystać z doświadczeń technologicznych innych firm z portfolio funduszu. Biorąc pod uwagę, jak świetnym zespołem dysponuje inStreamly, jestem przekonany, że najbliższe miesiące będą należały do nich!

Nethone

Słowo odmieniane w minionym roku przez wszystkie przypadki? Cyberbezpieczeństwo. Eksperci przyznają, że choć o konieczności ochrony mówi się najgłośniej od wielu lat, paradoksalnie nie jest bezpieczniej, wręcz przeciwnie. 

Jednym ze startupów, który pomaga chronić fundusze internautów jest Nethone. Firma specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie i zapobieganiu fraudom płatniczym w kanałach internetowych m.in. związanych z użyciem kart kredytowych i debetowych czy przejęciem dostępu do kont bankowych. Ogromną szansą na dalszy rozwój Nethone może być niedawne przejęcie przez Grupę MANGOPAY pakietu większościowego Nethone, co ma pozwolić na stworzenie globalnego lidera technologicznego w zakresie infrastruktury płatniczej i uwierzytelnieniowej dla marketplace'ów. 

Dlaczego to tak ważne? Internetowe platformy handlowe odpowiadają za ponad 2/3 globalnych transakcji e-commerce, co czyni je głównym celem oszustów. Jako zewnętrzni pośrednicy, platformy są jednocześnie wyjątkowo podatne na oszustwa. Aby efektywniej wykrywać zagrożenia i zapobiegać im w czasie rzeczywistym, jak również przewidywać przyszłe wzorce dynamicznie modyfikowanych działań oszustów, platformy handlowe potrzebują specjalistycznych zabezpieczeń bazujących na dużej ilości danych i sztucznej inteligencji. I takie właśnie rozwiązanie chcą zaoferować Grupa MANGOPAY i Nethone.

Giganci Programowania

W zeszłym roku prognozowałem dynamiczny rozwój sektora edtech. Tym razem nie jestem tak optymistycznie nastawiony (co nie oznacza, że rynek nie będzie nadal się rozwijał), a to, czy rodzimy edtech będzie rósł w siłę, w dużej mierze będzie zależeć od międzynarodowych sukcesów polskich spółek.

Startupem, który może pociągnąć branżę są Giganci Programowania, świeżo upieczeni laureaci Aulerów - firma dostała nagrodę dla najlepszego biznesu rozwijanego bez zewnętrznego finansowania. Spółka już teraz prężnie działa na globalnych rynkach, a utrzymanie dotychczasowej dynamiki rozwoju pociągnie za sobą nie tylko wielkie sukcesy dla samych Gigantów, ale również dla całego polskiego edtechu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ