158 mld zł z KPO coraz bliżej. KE i Polska osiągnęły przełom

158 mld złotych to dopiero początek ogromnych pieniędzy z UE.
158 mld złotych to dopiero początek ogromnych pieniędzy z UE. / Fot. shutterstock.
Polska i Komisja Europejska osiągnęły przełom, uzgadniając trzyetapowy plan mający na celu odblokowanie znaczących funduszy unijnych dla Polski, które zostały zamrożone z powodu obaw o przestrzeganie zasad państwa prawa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według źródeł RMF FM, plan obejmuje trzy kluczowe etapy.

158 mld zł z KPO coraz bliżej. KE i Polska osiągnęły przełom

Pierwszy z nich dotyczy Krajowego Planu Odbudowy (KPO), gdzie Polska ma szansę uzyskać 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w formie dotacji i 51,6 mld zł w postaci preferencyjnych pożyczek. Drugi etap wiąże się z Funduszem Spójności, z którego Polska może otrzymać 76,5 mld euro. Unia Europejska oczekuje tu zapewnienia przestrzegania zapisów Karty Praw Podstawowych, szczególnie w kontekście niezależności sądownictwa. Trzeci etap dotyczy zniesienia procedury artykułu 7 Traktatu UE, która została nałożona na Polskę w 2017 roku i obejmuje cały wymiar sprawiedliwości w kraju - relacjonuje portal Money.pl.

Bitwa Rafała Zaorskiego o apartament przy Złotej 44. Teraz nie może zapraszać gości?

Miliardy na ożywienie gospodarki i zieloną energię

Polska otrzymała już część środków zaliczanych do KPO, w tym zaliczkę w wysokości 5 mld euro z programu RePowerEU. Pieniądze te mają pomóc w uniezależnieniu polskiej gospodarki od rosyjskich paliw kopalnych i umożliwić inwestycje w zielone technologie. W grudniu polski rząd złożył wniosek o kolejną transzę finansowania, wynoszącą 6,9 mld euro.

Zmiany w sądownictwie konieczne do milowych kroków

Choć plan odblokowania funduszy dla Polski jest obiecujący, najwięcej czasu może zająć zniesienie procedury art. 7. Traktatu UE. Procedura ta, dotycząca wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jest symbolem trwających od lat sporów między Warszawą a Brukselą w kwestii praworządności.

Praca zdalna obciążona problemami psychicznymi

Ogromne środki pomogą polskiemu biznesowi

Odblokowanie funduszy unijnych dla Polski jest kluczowe dla dalszego rozwoju i modernizacji kraju. Trzyetapowy plan ustalony między Komisją Europejską a polskim rządem wskazuje na postęp w dialogu i możliwość rozwiązania długotrwałego konfliktu. Wciąż jednak przed Polską droga do spełnienia wszystkich warunków postawionych przez Unię Europejską. Po zmianie władzy w końcu staje się realna wypłata ogromnych środków, które z pewnością pomogą m.in. polskiemu biznesowi. Dodatkowo spełnienie kamieni miliowych ułatwi nam życie w Polsce, jako obywatelom. Wiele z nich to po prostu zadania, które mają wyleczyć systemowe patologie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ