Praca zdalna obciążona problemami psychicznymi

Praca z domu może się opłacać / Fot. Kristin Wilso
Praca zdalna odejdzie do lamusa? / Fot. Kristin Wilson, Unsplash.com
Bez relacji międzyludzkich wielu z nas traci radość z wykonywanej pracy. O największym kryzysie psychicznym w firmach donosi badanie, przeprowadzone wśród pracowników z ponad 25 krajów, w tym z Polski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z badania wynika, że po początkowym zachłyśnięciu się pracą zdalną coraz więcej osób zaczyna zauważać, że taki model niekoniecznie im służy. Przez brak relacji na żywo z innymi pracownikami obniża się m.in. ich kreatywność, ale przede wszystkim nastrój. Giganci technologiczni zauważyli to jaki pierwsi. W 2023 roku Amazon, Google czy Microsoft wymagali od pracowników powrotu do biur. Jak wskazuje badanie NTT DATA, taka decyzja nie zawsze jest konieczna. Przymus wydaje się złym rozwiązaniem. Obecnie najlepiej sprawdza się model hybrydyowy.

Większość pracuje z biura, ale preferencje są zróżnicowane

Z badania wynika, że obecnie 70 proc. pracowników pracuje z biura, w pełnym wymiarze godzin lub w modelu hybrydowym. Tylko 30 proc. respondentów wykonuje swoje obowiązki w pełni zdalnie, a zaledwie 21 proc. wyraża chęć pracy wyłącznie w takim modelu.

Czytaj dalej: Inflacja bazowa w Polsce spowalnia: Dane NBP ujawniają trend

Kryzys psychiczny w firmach

Katarzyna Kuciel, konsultantka HR z Happyworkinglife.pl, zauważa na łamach portalu Bankier.pl, że pandemia i praca zdalna miały istotny wpływ na pogorszenie samopoczucia pracowników i obniżenie ich efektywności. Wiele firm nie było przygotowanych na efektywne funkcjonowanie w modelu zdalnym czy hybrydowym, co przyczyniło się do największego kryzysu psychicznego w firmach od ponad 20 lat.

Pomimo preferencji do pracy zdalnej, pracownicy zdają sobie sprawę z korzyści płynących z pracy w biurze. Odnoszą się do niej nie tylko jako do miejsca pracy, ale również jako do przestrzeni emocjonalnej, gdzie mogą nawiązywać i utrzymywać relacje międzyludzkie. To wydaje się szczególnie istotne w miesiącach zimowych, kiedy dostęp do światła jest ograniczony. Dodatkowo rozdział przestrzeni na pracę i dom - pozwala psychicznie odciąć się od obowiązków zawodowych, gdy wychodzimy z biura.

Zmiany w przestrzeni biurowej

Aż 86 proc. menedżerów przyznaje, że konieczne są zmiany w przestrzeni biurowej, aby dostosować ją do potrzeb pracowników pracujących hybrydowo. Planowane są inwestycje w modernizację przestrzeni biurowej, w tym zmniejszenie liczby indywidualnych stanowisk na rzecz ogólnodostępnych biurek.

Jak czytamy we wnioskach z badania w ciągu najbliższych dwóch lat, większość firm planuje inwestycje w technologie wspierające pracę hybrydową. Dotyczy to zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, które umożliwi bardziej efektywną i elastyczną pracę.

Polityka powrotu do biur musi być przemyślana

Choć tendencja powrotu pracowników do biur jest coraz wyraźniejsza, modele wykonywania obowiązków służbowych wymagają przeformułowania i uwzględnienia efektywności trybu zdalnego. Tak wynika z analizy Deel – globalnego gracza, który dostarcza technologię dla rekrutacji. Dane z rynku pokazują, że polityka powrotu do biur wymaga ponownej analizy. Zarówno styl zarządzania jak i ustalony porządek zatrudnienia przejdą dalsze przekształcenia, zwłaszcza w obliczu narastających kłopotów i kosztów związanych z dojazdami do pracy.

Czytaj dalej: Bitwa Rafała Zaorskiego o apartament przy Złotej 44. Teraz nie może zapraszać gości?

ZOBACZ RÓWNIEŻ