Miliardy z KPO już w grudniu w Polsce? Tusk zapewnia, że to możliwe

Tusk
Donald Tusk wycofuje się z obietnicy danej przedsiębiorcom. / fot. shutterstock.
Po wizycie w Brukseli Donald Tusk apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten powierzył misję tworzenia rządu demokratycznej opozycji, która zdobyła większość w sejmie. Jak mówił: trzeba wykorzystać "każdy dzień i każdą godzinę", bo pieniądze z KPO trzeba wydać w ciągu dwóch lat i Polsce grozi stracenie tych cennych środków.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Donald Tusk, lider opozycji i kandydat na przyszłego premiera Polski, podczas konferencji prasowej w Brukseli, podkreślił konieczność podjęcia natychmiastowych działań w zakresie praworządności. Jak uznał to najważniejszy element, który może zadecydować o wypłacie środków z Krajowego Programu Operacyjnego (KPO) w grudniu. Wsparcie finansowe z KPO ma kluczowe znaczenie dla Polski, dlatego Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy oraz innych kluczowych decydentów o przyspieszenie procesu przekazania władzy nowej Koalicji.

Czas na polityczną jedność i praktyczne decyzje

Tusk wyraził obawę, że długotrwałe polityczne dysputy mogą opóźnić wypłatę niezbędnych środków z KPO. "Czas jest teraz bezcenny dla Polski", mówił, podkreślając konieczność przyspieszenia procesu decyzyjnego. Jego zdaniem, nie jest to jedynie kwestia finansowa, ale przede wszystkim praktyczna - szybkie działanie jest w interesie wszystkich Polaków.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w III kwartale 2023 roku wyniosła 424 mln zł

Niebezpieczeństwo utraty środków z KPO

Jest wiele powodów, dla których Polska musi działać szybko. Przede wszystkim istnieje realne ryzyko utraty dostępu do środków z KPO. Każda zwłoka w podejmowaniu decyzji może spowodować, że Polska nie będzie w stanie skorzystać z tych środków. Ponadto, nawet jeśli Polska otrzyma te środki, musi je wydać w ciągu zaledwie dwóch lat. Wskazuje to na konieczność skoncentrowania się na praktycznych działaniach i inwestycjach, które przyniosą realne korzyści gospodarcze.

Miliardy z KPO już w grudniu w Polsce? Tusk zapewnia, że to możliwe

Polska stoi obecnie przed szansą skorzystania z kluczowego wsparcia finansowego w ramach KPO. Jednak aby to osiągnąć, potrzebna jest polityczna jedność, determinacja i skupienie na praktycznych działaniach. Donald Tusk, lider opozycji, apeluje do wszystkich decydentów o szybkie i konkretne działania.

"Wykonamy szybko pierwsze kroki tak, aby środki z KPO w grudniu zostały wypłacone" - deklaruje przewodniczący KO.

Czas pokaże, czy Polska będzie w stanie skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Istnieje prawdopodobieństwo, że Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu premierowi Meteuszowi Morawieckiemu - co wydłuży agonię PiSu o kolejne tygodnie - nie przyniesie prawicy żadnych efektów, jednak może utrudnić prace nowej władzy. Taki scenariusz sprawi, że opozycja będzie miała jeszcze mniej czasu na dokonanie właściwych korekt prawnych, a za tym idą kolejne opóźnienia w wypłatach miliardów euro ze specjalnego funduszu unijnego.  

Kontrowersyjny chip z telefonu Huawei wyprodukowany na maszynie ASML

ZOBACZ RÓWNIEŻ