składki ZUS
zobacz inne tematyOd stycznia 2025 przedsiębiorcy zapłacą mniej za składkę zdrowotną
Od stycznia 2025 roku system składki zdrowotnej zostanie uproszczony, zbliżając się do wcześniejszych, mniej obciążających zasad. Dzięki temu przedsiębiorcy będą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne w sposób bardziej dostosowany do ich realnych dochodów oraz aktualnej kondycji finansowej działalności.
Czy ozusowanie umów przełoży się na wyższe emerytury w przyszłości?
71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Czy podstawowy argument rządu za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych nie mija się z oczekiwaniami Polaków?
Klaudia Jachira: "Naszym obowiązkiem jest ułatwić prowadzenie działalności gospodarczych"
Spór wokół nowego sposobu liczenia składki zdrowotnej oraz pomysłów na opodatkowanie flipowania mieszkań przybiera na sile. Ataki posłów lewicy skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira.
ZUS odmówił przedsiębiorcom prawa do zasiłków. Teraz zmienił zdanie
ZUS w Gdańsku stwierdził, że nie wypłaci części przedsiębiorcom zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich. Chodzi o te osoby, które wcześniej zawarły układ ratalny z ZUS, ale mimo to nie miały żadnych zaległości w płaceniu składek. Na skutek interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców to się zmieniło.
Kolejna podwyżka składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Znamy plany rządu
Niezależnie od tego, czy Polski Ład doprowadzi do zmian w obszarze opodatkowania przedsiębiorców i składki zdrowotnej, osoby prowadzące mikrofirmy w przyszłym roku zapłacą znacznie wyższe składki na ZUS - pisze Rzeczpospolita.
ZUS wraca do debaty o zmianach w składkach dla osób o średnich i wysokich dochodach
Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, w rozmowie z Rzeczpospolitą zwróciła uwagę na przepisy wyłączające obowiązek składkowy dla niektórych ubezpieczonych. - Mamy dane pozwalające uzyskać wnioski niezbędne do podejmowania przez decydentów decyzji. Na szczęście w Polsce nie tytuł, lecz treść umowy świadczy o jej charakterze - powiedziała.