Zbliża się coroczny Kongres Firm Rodzinnych we Wrocławiu
To coroczne spotkanie przedsiębiorców rodzinnych należy do największych w Polsce i przyciąga przedstawicieli firm z całego regionu. W Kongresie biorą udział założyciele i przedstawiciele zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i małych, działających lokalnie firm. Wielkość i branża nie mają jednak znaczenia. Tym, co ich łączy jest rodzinny charakter i wspólne wyzwania, z którymi się mierzą.
Czwarta już edycja Kongresu Firm Rodzinnych pod hasłem przewodnim „Gotowi na jutro” odbędzie się w dniach 2-3 września w Kinie Nowe Horyzonty. W programie dwudniowego wydarzenia są cztery panele dyskusyjne, prezentacje kluczowych trendów biznesowych, seminarium oraz sześć warsztatów. Ponadto wystąpienia gości specjalnych i stoiska wystawiennicze, a wszystko to bezpłatnie dla uczestników. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonana patron honorowy Kongresu Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
- Dolny Śląsk należy do najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie. Swą wysoką pozycję w dużej mierze zawdzięcza sektorowi biznesowemu, zarówno dużym, ale też małym, średnim czy mikroprzedsiębiorstwom. Doceniając znaczenie lokalnych firm, mocno wspieraliśmy je podczas pandemii. Służył temu Dolnośląski Pakiet Gospodarczy - warty ponad miliard złotych system pomocy finansowej dedykowanej przedsiębiorcom. Zależy nam również na tym, by właściciele firm potrafili sami rozwijać swoje działalności, uodparniać je na kryzysy i podejmować nowe wyzwania. To ważne szczególnie w obecnych, trudnych czasach. Dlatego szczerze zachęcam do udziału w Kongresie, życząc jednocześnie wszystkim uczestnikom owocnych spotkań i dyskusji – zachęca Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Kryzys może być szansą
Siłą firm rodzinnych jest elastyczność i zdolność do szybkiego reagowania na zmiany. Dzięki temu są zdolne do przetrwania kryzysów, nabierania odporności oraz uczenia się na błędach. Kongres stanowi dla nich okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji i korzystania z wiedzy ekspertów z obszarów zarządzania, finansów, marketingu, prawa czy HR.
- Szczególnie ważnym czynnikiem w długoterminowym, stabilnym rozwoju firm rodzinnych jest komunikacja między pokoleniami i właśnie temu obszarowi poświęcona będzie osobna część Kongresu. Żeby pokazać, jak ta komunikacja wpływa na działalność firm, ale też jak należy ją prowadzić, zaprosiliśmy do współtworzenia programu zawodowych aktorów, którzy – wcielając się w role członków rodziny – podzielą się z nami historiami wziętymi z życia. Wprowadzą nas w świat dobrze znany nestorom i sukcesorom, lecz rzadko obserwowany z zewnątrz. Eksperci z Grant Thornton, pełniący zaś rolę obserwatorów, podzielą się refleksjami nad poszczególnymi epizodami, a także wiedzą i doświadczeniem, jak skutecznie zapewnić trwałość firmy rodzinnej – mówi Dariusz Bednarski, wiceprezes i partner zarządzający departamentem doradztwa Grant Thornton, Głównego Partnera Merytorycznego Kongresu.
Tematyka tegorocznej edycji jest odpowiedzią na bieżące problemy firm oraz szanse, jakie się przed nimi otwierają w związku z nowymi trendami pojawiającymi się na rynku. Dyskusje, prelekcje i warsztaty poświęcone będą m.in.: pokonywaniu barier rozwojowych w oparciu o zewnętrzne źródła finansowania czy internacjonalizację działalności, optymalizacji procesów, zarządzaniu zespołem w dobie kryzysu, sukcesji, interim management (tymczasowemu menedżerowi w firmie), zielonym technologiom, prawie pracy i nowym rozwiązaniom prawnym dla przedsiębiorców rodzinnych, a także cyberbezpieczeństwu i budowanie marki firmy.
- Nie odejdziemy od podsumowań i wskazania prostych rozwiązań naprawczych, ale naszą uwagę skupimy na wyciąganiu lekcji z obecnej sytuacji. Wskażemy na przykłady reorientacji biznesowej, na nowe koncepcje zarządzania, na modele współpracy i współdziałania, na oczekiwania i nowe potrzeby rynku – klientów i pracowników. Serdecznie Państwa zapraszam na to wyjątkowe wydarzenie – zachęca dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB i Dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego, inicjator Kongresu.
Kongres Firm Rodzinnych jest wspólną inicjatywą środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, skupia dwudziestu partnerów merytorycznych i instytucjonalnych. Głównym Organizatorem jest Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Głównym Partnerem Merytorycznym firma Grant Thornton, Sponsorem Strategicznym PKO Bank Polski.