Zaliczka a zadatek. Na czym polega różnica?

Zaliczka a zadatek. Co wybrać? / Fot. Sharon McCut
Zaliczka a zadatek. Co wybrać? / Fot. Sharon McCutcheon, Unsplash.com
Co jest bardziej korzystne? I dla kogo? Zaliczka a zadatek to zdecydowanie nie to samo. Zwłaszcza, że jedno przepada, a drugie - może zostać.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zaliczka a zadatek. Co wybrać? Co lepiej zabezpieczy wykonanie umowy?

Dla sprzedającego lepszy jest zadatek, ponieważ nie trzeba go zwracać, jeśli umowa nie zostanie wykonana z winy drugiej strony. Wyobraźmy sobie sytuację, że sprzedajemy mieszkanie i mamy jednego chętnego. Osoba ta jednak przekonuje, że kupi mieszkanie, ale za trzy tygodnie. Jeśli jej zaufamy, przez trzy tygodnie nie powinniśmy pokazywać mieszkania innym zainteresowanym. Od tej osoby możemy natomiast wymagać podpisania umowy i wpłacenia zadatku. 

Sprawdź: Najlepiej płatne zawody

W momencie gdy nasz chętny jednak zrezygnuje, straci zadatek, który będzie rekompensatą za to, że "trzymaliśmy" dla niego mieszkanie.

Zadatek a zaliczka - główna różnica

Przede wszystkim skutki wpłacenia pieniędzy jako zadatek są inne, niż gdy jest to zaliczka. Podobieństwa są takie, że część pieniędzy i przy zadatku, i przy zaliczce jest wpłacana jeszcze przed wykonaniem umowy. Jeśli umowa zostanie wykonana, to zarówno przy zaliczcie, jak i przy zadatku wpłacona kwota zostanie zaliczona na poczet końcowego wynagrodzenia. Ale - i tu pojawia się różnica - gdy z wykonaniem umowy będą problemy, zadatek bardziej chroni sprzedającego. Zaliczka bowiem co do zasady podlega zwrotowi, jeśli umowa nie zostanie wykonana.

Zadatek - kiedy można zatrzymać?

Zadatek zabezpiecza wykonanie umowy. Jeśli umowa nie została wykonana, a zabezpieczono ją zadatkiem, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad wynikających z art. 394 Kodeksu cywilnego. I tak, jeśli za niewykonanie umowy odpowiada druga strona, to możemy zatrzymać zadatek, choć najpierw trzeba złożyć kontrahentowi oświadczenie o odstąpieniu od umowy - to warunek zatrzymania zadatku.

Zobacz: Kurs dolara prognozy

Co więcej, jeśli daliśmy kontrahentowi zadatek, a za niewykonanie umowy odpowiada kontrahent, to możemy żądać od niego zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Wtedy trzeba złożyć kontrahentowi oświadczenie o odstąpieniu od umowy - to warunek żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Jeśli umowę zabezpieczono zadatkiem, a umowa nie została wykonana wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony, należy zwrócić otrzymany zadatek. Pamiętajmy tylko, że przy zadatku trzeba odstąpić od umowy.

Zaliczka z kolei nie daje gwarancji doprowadzenia do finalizacji transakcji, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy konsekwencji finansowych. Można nawet powiedzieć, że zaliczka jest pewną formą rezerwacji produktu czy usługi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ