Za nami najważniejsze wydarzenia biznesowe

Ponad 2 tys. firm i 5684 uczestników wzięło udział w wydarzeniu. Zanotowano aż 115-proc. wzrost ze sprzedaży biletów.
Ponad 2 tys. firm i 5684 uczestników wzięło udział w wydarzeniu. Zanotowano aż 115-proc. wzrost ze sprzedaży biletów. / Fot. mat. pras.
Nowe pokolenie przejmuje stery w biznesie, a Impact’24 bije rekord frekwencji. Inspirujące wystąpienia, sale wypełnione po brzegi, liderzy biznesu i speakerzy formatu Michelle Obamy - tak można podsumować najciekawsze wydarzenie biznesowe w naszej części Europy, które odbyło się 15-16 maja. Kolejna, X edycja Impactu 14-15 maja 2025 r.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2024 (105)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Znanych i cenionych nazwisk jest tak wiele, że łatwiej wymienić, kogo tu nie ma – mówi Krystian Wolak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i twórca Impact. - Śmiało można powiedzieć, że na dwa dni Poznań staje się areną wystąpień najważniejszych polityków, liderów biznesu, ekspertów i top speakerów z całego świata, z czego 35 proc. to kobiety – dodaje.

Gwiazdy na scenie

Michelle Obama, Sanna Marin, Esther Perel, aktor i reżyser Jesse Eisenberg, amerykański historyk Timothy Snyder, noblista Didier Queloz, znany politolog Ivan Krastev - to tylko kilka nazwisk top speakerów, którzy w tym roku przyjechali na Impact’24.

Dwa intensywne dni wypełniły inspirujące wystąpienia, debaty, zamknięte spotkania biznesowe i warsztaty. Na dziewięciu multimedialnych scenach wystąpiło 615 mówców i mówczyń. Ponad 80 godzin agendowych, 258 wystąpień i rozmów o przyszłości gospodarek i społeczeństw pozwoliły uczestnikom spojrzeć na świat z szerokiej perspektywy. Rozmawiano m.in. o sztucznej inteligencji, obronności i cyberbezpieczeństwie, technologiach w finansach, przemyśle 5.0, zdrowiu psychicznym i zielonej transformacji.

Ponad 2 tys. firm i 5684 uczestników wzięło udział w wydarzeniu. Zanotowano aż 115-proc. wzrost ze sprzedaży biletów - to prawdopodobnie największy wpływ ze sprzedaży biletów w historii biznesowych eventów w Polsce!

- Organizacja tak prestiżowego wydarzenia potwierdza rangę Poznania - miasta przyjaznego i otwartego na zmieniający się świat. Nie bez powodu najlepsi eksperci i politycy z całego świata spotykają się właśnie tutaj. Impact generuje także duże przychody dla poznańskich przedsiębiorców z wielu branż - m.in. hotelowej, gastronomicznej, targowej czy handlowej. To są konkretne pieniądze, dzięki którym lokalne firmy mogą się rozwijać - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jednym z głównych tematów Impact’24 była sztuczna inteligencja. W drugim dniu wydarzenia wicenaczelny „The Economist” Kenneth Cukier przekonywał, że aby móc najlepiej wykorzystać AI, musimy mieć na uwadze także to, w jaki sposób oddziałuje ona na społeczeństwo. - Mamy całe pokolenie, które teraz wie, że nie może ufać temu, co widzi online - powiedział.

W ramach ścieżki Cybersecurity

and Defence najważniejsi polscy generałowie i międzynarodowi eksperci zastanawiali się, jak wzmocnić polską i europejską obronność oraz jaką rolę mogą w tym odgrywać nowe technologie, m.in. drony i sztuczna inteligencja. W Poznaniu swą wiedzą dzielili się m.in. Haluk Bayraktar - szef największej tureckiej firmy zajmującej się technologią autonomiczną, Ron Clark - były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, były współpracownik CIA Tony de Mario, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

Podczas drugiego dnia Impact’24 mogliśmy posłuchać wpływowych kobiecych liderek. Była premier Finlandii Sanna Marin odpowiedziała na pytanie, jakiego przywództwa oczekują młode pokolenia. - Skuteczne przywództwo zaczyna się od pasji. Od pasji i wiary, że można zmienić świat - podkreśliła. - Jeśli jesteś przywódcą, najtrudniejszą rzeczą wcale nie jest bycie zdecydowanym, co chcesz zrobić, najtrudniejsza rzecz to zaangażowanie w ten proces wszystkich, którzy muszą być w niego zaangażowani - dodała.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia i całego wydarzenia było wystąpienie Michelle Obamy, która po raz pierwszy odwiedziła Polskę, by wziąć udział w Impact’24.

Polska uczyniła Unię Europejską silniejszą i bardziej kompletną – za nami XVI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach zakończył się trwający od 7 do 9 maja br. XVI Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress). O wyjątkowości tegorocznej edycji świadczą liczby – 17 tys. uczestników stacjonarnych i online, 650 akredytowanych dziennikarzy, 1200 prelegentów i 180 merytorycznych debat – a przede wszystkim znamienici goście, których wystąpienia odbiły się szerokim echem na świecie i nadały ton całemu wydarzeniu. Ważnym kontekstem 16. edycji kongresu było 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a myślą przewodnią, ukierunkowującą debaty, transformacja dla przyszłości. Dyskutowano o niej w gronie polityków i decydentów oraz licznie przybyłych na Śląsk inwestorów i przedstawicieli największych biznesów.

Szesnasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego wystartowała z rozmachem, na miarę jubileuszu członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz nowego otwarcia na polskiej scenie politycznej i gospodarczej. Inaugurację swoją obecnością uświetnili Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, oraz Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.

– To ogromny zaszczyt móc być tu z wami. W mieście, które symbolizuje tak wiele z historii i przyszłości Polski. To miasto symbolizuje transformacyjną zmianę Polski i jej mieszkańców – zwróciła się do kongresowych gości Ursula von der Leyen.

– To bardzo poruszająca chwila dla nas wszystkich w Katowicach, na Śląsku, w Polsce, ale również w Europie. Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy w UE główne siły polityczne i instytucje nie były tak jednomyślne w kwestii priorytetów, tego, co najważniejsze, co trzeba zrobić w Europie, w każdym kraju, tu i teraz, bez chwili wahania – mówił Donald Tusk.

Właśnie w Katowicach Ursula von der Leyen i Donald Tusk przedstawili perspektywy i plan dla Unii na najbliższy czas pod znakiem zmian i wyzwań w sytuacji geopolitycznej. Transform today, change tomorrow. Podczas sesji plenarnej „Europa – transformacja dla przyszłości”, będącej bilansem 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, premier Jerzy Buzek powiedział, że dołączenie do wspólnoty było niewiarygodnym skokiem w kierunku lepszej Polski. Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej, podkreślił wagę zmiany, jaka dokonała się w niezwykle krótkim czasie w europejskiej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i wysiłku koniecznego, by je zapewnić.

Transformacja odmieniana przez wszystkie przypadki

– Energia mocnego otwarcia tegorocznego kongresu udzieliła się uczestnikom i niosła nas przez trzy dni kongresowych debat, inspirowała gorące dyskusje wokół najważniejszych dzisiaj spraw – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Biznesowa część debaty otwierającej kongres wskazała najważniejsze warunki rozwoju dla globalnie konkurencyjnej europejskiej gospodarki. Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego kongresu była transformacja energetyczna. Merytoryczną dyskusję o tym już pierwszego dnia kongresu w ramach sesji „Sektor energii w Europie Centralnej“ otworzyła Kadri Simson, unijna komisarz do spraw energii. Podkreśliła, że większość państw UE przedstawiła już swoje projekty planów klimatycznych do 2030 r., ale Unia Europejska potrzebuje większej liczby ambitnych, długoterminowych planów dotyczących rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. O tym, kiedy prawdopodobnie rozpocznie pracę pierwszy reaktor w elektrowni jądrowej w Polsce, mówili uczestnicy debaty „Rozmowy o polskim atomie”. – Spektakularną datą będzie 2028 r., wówczas wylana zostanie pierwsza partia betonu w elektrowni jądrowej w Choczewie – powiedział biorący udział w dyskusji Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Wiele miejsca w kongresowych debatach poświęcono cyfryzacji, która jest jednym z przykładów najszybciej galopującej transformacji. Dyskutowano m.in., o najbardziej ekspansywnej technologii, czyli sztucznej inteligencji.

Trudno mówić o transformacji, nie uwzględniając zmian na rynku pracy, w stylach życia i zwyczajach konsumentów – tegoroczny kongres przyjrzał się im wnikliwie. Czego oczekuje konsument, czym się kieruje? Jak biznes reaguje na nowe postawy konsumenckie i modele zakupowe? W jaki sposób sztuczna inteligencja inspiruje podczas zakupów? – na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty „Nowe twarze konsumpcji”.

Finał XXI edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”

14 maja w Ministerstwie Finansów, podczas finału konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, organizowanego przez Business Centre Club, już po raz 21. wyróżnione zostały najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju.

W tegorocznej edycji konkursu ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych. 43 najlepiej funkcjonujące placówki zostały już po raz 21. nagrodzone tytułem Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. To wyróżnienie od przedsiębiorców dla urzędów skarbowych i ich pracowników. Laureaci mogą posługiwać się przyznanym tytułem przez rok, do czasu rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu.

- W ramach tegorocznej edycji oceniane były między innymi: jakość obsługi w urzędach skarbowych oraz łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. Czasami wystarczy wskazać przedsiębiorcy źródło wiedzy, udzielić merytorycznej odpowiedzi na pytania lub wskazać właściwe ścieżki załatwienia danej sprawy, żeby zapobiec popełnieniu przez niego błędu lub uniknąć potencjalnego ryzyka - ocenia dr Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Inwestycja w medycynę – konferencja „Kapitał na zdrowie”

Już 11 czerwca 2024 r. w Rotundzie PKO BP w Warszawie odbędzie się konferencja „Kapitał na Zdrowie”, organizowana przez jedną z wiodących w Polsce agencji relacji inwestorskich InnerValue. Wydarzenie zgromadzi cenionych liderów sektora medtech/biotech, ekspertów finansowych oraz naukowców, tworząc platformę do dyskusji na temat przyszłości innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Rynki medtech i biotech mają obiecujące prognozy na przyszłość, z przewidywaną wartością sektora osiągającą 2,2 bln dol. do 2030 r. Konferencja „Kapitał na Zdrowie” ma na celu przedstawienie potencjału tych innowacyjnych rozwiązań oraz ich znaczenia dla rozwoju gospodarki.

Podczas konferencji odbędą się trzy panele dyskusyjne, w których wezmą udział wybitni przedstawiciele branży medycznej i finansowej. Jeden z nich, zatytułowany „Innowacje Medyczne Silnikiem Rozwoju Gospodarczego”, skupi się na procesie od koncepcji do komercjalizacji, roli kadry naukowej oraz współpracy z instytucjami wsparcia innowacji. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami polskich spółek medycznych, takimi jak bezigłowy glukometr czy zaawansowane metody diagnostyki nowotworów mózgu i piersi.

Za nami XII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG

23–24 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbyła się XII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów HR poruszone zostały tematy dotyczące: wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej pracy, zarządzania underperformance’em, ochrony sygnalistów, dyrektywy Equal Pay, wymogów sprawozdawczych dotyczących pracowników i łańcucha wartości wynikających z ESRS, pracowników pokolenia Z oraz pokolenia silver na rynku, systemowego podejścia do wellbeingu w organizacji, nowoczesnych benefitów łączących potrzeby pokolenia Z i silversów.

Pierwszy dzień kongresu wypełniły trzy bloki dyskusyjne, podzielone na kilka mniejszych rozmów eksperckich. Podczas pierwszej z nich była mowa o tym, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w codziennej pracy. Druga dyskusja dotyczyła wyzwań prawnych związanych z wykorzystaniem narzędzi IT przez pracowników. Kolejna debata została poświęcona zarządzaniu underperformance’em w organizacji.

Organizatorem kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

My Company Polska wydanie 6/2024 (105)

Więcej możesz przeczytać w 6/2024 (105) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ