Urlop macierzyński w 2024 roku. To musisz wiedzieć

Urlop macierzyński w 2024 roku. To musisz wiedzieć
Wychowywanie dzieci to wymagające i czasochłonne zadanie. Nowo upieczone mamy mają prawo do urlopu macierzyńskiego i innych świadczeń. Co jest dostępne?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wypełnienie wniosku o urlop macierzyński jest proste. Wystarczy wpisać datę i miejscowość (w prawym górnym rogu pisma), swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane pracodawcy. We wniosku podajemy imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, a także wpisujemy wymiar urlopu macierzyńskiego, który chcemy wykorzystać. Na koniec podpis — gotowe.

Potem zostaje kwestia załączników. Dołączamy akt urodzenia oraz oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka w okresie wskazanym we wniosku.

Jak długo trwa urlop macierzyński w 2024 r.?

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest określony w art. 180 Kodeksu pracy. W przypadku ciąży mnogiej kobiecie przysługuje dłuższy urlop macierzyński. Nie potrzebujesz kalkulatora, aby obliczyć długość urlopu – jest ona jasno określona przez prawo:

  • 20 tygodni — w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci
  • 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci
  • 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci
  • 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci

Urlop macierzyński najczęściej zaczyna się w dniu porodu, ale istnieje możliwość wzięcia go wcześniej – do 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, po porodzie przysługuje ci pozostały czas urlopu.

Obowiązek to 14 dni

Każda matka musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (nie można z tego zrezygnować). Pozostałe 6 tygodni może oddać ojcu dziecka na tzw. urlop tacierzyński, lub innemu członkowi rodziny, który zajmie się wychowaniem dziecka.

Co ważne, na urlopie macierzyńskim może być jednocześnie tylko jeden rodzic. Gdy matka chce wykorzystać pełne 20 tygodni, ojciec nie może być w tym samym czasie na urlopie tacierzyńskim.

Urlop macierzyński i rodzicielski

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz dobrowolnie wziąć urlop rodzicielski (jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę lub opłacasz składki zdrowotne do ZUS-u). Przy jednym dziecku trwa on 41 tygodni, przy czym każde z rodziców ma wyłączne prawo do 9 tygodni tego urlopu.

Jeśli matka wykorzysta 32 tygodnie, pozostałe 9 tygodni przypadnie ojcu lub przepadnie — to efekt zmian w prawie pracy wprowadzonych w kwietniu 2023 roku.

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom i mogą go wziąć jednocześnie — wtedy dni wolne, które wykorzystają, sumują się. Gdy chcesz wziąć urlop rodzicielski, musisz również złożyć odpowiedni wniosek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ