Szybciej, taniej, efektywniej. Outsourcing palet odmieni Twój biznes
Julia Raczkowska, CHEP Sector Lead na Polskę i kraje bałtyckie, fot. mat. prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2022 (78)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Paleta to podstawa
Paleta. Z pozoru nieistotny element działalności wielu przedsiębiorstw, jest tak naprawdę obecny wszędzie i każdy ma z nimi do czynienia. Zakładasz firmę, próbujesz zdobyć kawałek rynku, rozwozisz produkty własnym samochodem, jesteś CEO, przedstawicielem handlowym i kierowcą w jednym. Biznes idzie dobrze, lepiej niż się spodziewałeś. Po paru latach okazuje się, że operujesz w połowie województwa. Wiele się dzieje, firma się rozwija. Masz już własny dział logistyki opracowujący łańcuchy dostaw i ku Twojemu zdziwieniu istotną częścią działalności Twojej firmy staje się zarządzanie gospodarką paletową. I wcale nie jest to obszar działalności traktowany po macoszemu. Palety musisz kupować, serwisować, przewidywać zapotrzebowanie, radzić sobie w odpowiedni sposób z ich uszkodzeniami, planować osobne ścieżki logistyczno-spedycyjne do ich zastosowania oraz do ich powrotu. Palety okazują się dużym zmartwieniem i obciążaniem, a we wszystkich procesach związanych z obrotem nimi, wykorzystywane zasoby osobowo-czasowe generują istotne koszty. Co najmniej kilka osób w Twojej firmie zajmuje się wyłączenie paletami – nie mówiąc już o gigantycznych kosztach przeznaczanych na ich transport. A co jeśli okazałoby się, że istnieje proste, szybkie i tanie rozwiązanie tego problemu?
Wsparcie zewnętrznego partnera
Pooling paletowy oferowany przez firmę CHEP to pionierski model wynajmu nośników paletowych. Pooling, to wiele więcej niż wynajem, ponieważ rozwiązanie zakłada nie tylko udostępniane i ponownie wykorzystywanie palet przez wszystkie ogniwa łańcucha dostaw, ale również zdjęcie obowiązku zarządzania gospodarką paletową, a więc outsourcing znaczącej części działalności logistycznej.
– Wygląda to tak: zamawiasz, odbierasz, informujesz o wysyłce. Na tym kończy się Twoja odpowiedzialność. My zajmujemy się ich odbiorem od Twojego klienta. Trafią one do jednego z centrów serwisowych CHEP, gdzie przejdą inspekcję i w razie potrzeby, zostaną naprawione. Ty nie przejmujesz się niczym – a już na pewno nie stanem palet i tym, jak mają do Ciebie wrócić – wyjaśnia Julia Raczkowska, CHEP Sector Lead na Polskę i kraje bałtyckie. Jak dodaje, wszystkie koszty dotyczące transportu palet, magazynowania, napraw i recyklingu ponosi CHEP, co oznacza, że zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na coś bardziej istotnego dla rozwoju biznesu. W tym czasie inne palety z poolu, a tych CHEP posiada aż 160 mln w Europie, są cały czas do dyspozycji – w dowolnej liczbie i miejscu.
Logistyka ma być efektywna, szybka i… ekologiczna!
W modelu wynajmu oferowanym przez CHEP nie trzeba kupować palet „na zapas”. Płaci się tylko za to, czego w danej chwili potrzeba. Model wynajmu pozwala amortyzować ciągle rosnące koszty wynikające z wahań dostępności surowca. Te ostatnie wpływają też na brak pewności uzyskania produktu. CHEP gwarantuje ciągłą dostępność i pewną terminową dostawę, o którą dzisiaj tak ciężko. Co więcej, oferowane przez CHEP niebieskie palety to najwyższy certyfikowany standard nośnika – są akceptowane przez wszystkie sieci handlowe, żadna dostawa nie ma szans zostać cofniętą z powodu uszkodzenia nośnika lub produktu.
Pośrednim efektem modelu zakładającego współdzielenie nośników wielokrotnego użytku są nie tylko wskaźniki biznesowe, ale również redukcja negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Korzystanie z niebieskich palet CHEP, których konstrukcja zapewnia nawet 10-krotnie dłuższy okres użytkowania w porównaniu z tradycyjnymi, jednorazowymi odpowiednikami siłą rzeczy sprzyja ograniczaniu zużycia surowców, przede wszystkim drewna, a także energii potrzebnych na produkcję nowych palet. Skalę oszczędności środowiskowych przy wolumenach paletowych przykładowego producenta z branży FMCG wyobrazić każdy może sobie sam.
Czy zatem warto? Na to pytanie odpowiedź również zdaje się oczywista.
Więcej możesz przeczytać w 3/2022 (78) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.