Startuje nowy fundusz inwestycyjny. Będzie wchodził w projekty, które mają pomysły dla seniorów

ActivLife
ActivLife, fot. mat. prasowe
Medi Ventures rozpoczął poszukiwania polskich innowacji z obszaru MedTech skierowanych m.in. do seniorów. Fundusz z amerykańskim kapitałem ma już pierwsze inwestycje za sobą, m.in. platformę online z ćwiczeniami „Klub Aktywnych” czy inteligentną ortezę umożliwiającą rehabilitację “HI Orthotics”.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Medi Ventures z pierwszymi inwestycjami

Światowy rynek technologii przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych i starszych do 2028 roku ma osiągnąć wartość 60,84 mld USD. W Polsce inwestycje w rozwiązania MedTech nie budzą jeszcze takich emocji i zainteresowania, jak chociażby sektor FinTech. W efekcie finansowanie wyrobów medycznych jest mocno niedoszacowane i mówiąc wprost ma spore braki. Tymczasem, jak wskazują eksperci, myśli innowacyjnej w tym obszarze w Polsce nie brakuje.

- Mamy w kraju bardzo twórczych, medycznych innowatorów. Możemy ich podzielić na trzy grupy. Lekarzy, którzy widzą w swej codziennej praktyce miejsca na usprawnienia. Osoby, które zetknęły się z chorobami u swych najbliższych, co ich zmotywowało do podjęcia działań nowatorskich oraz naukowców, którzy w swych laboratoriach pracują nad nowymi technologiami. Są to projekty, które bardzo często mają potencjał zastosowania na całym świecie - mówi Piotr Wiliński, prezes Medi Ventures.

Wśród rozwiązań, które zostały już wsparte przez fundusz znajduje się m.in. “Klub Aktywnych”, czyli platforma, na której pod okiem uznanych trenerów organizowane są ćwiczenia  i spotkania online dla seniorów. “HI Orthotics” rozwijające urządzenia do rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym i po udarach, które potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami. Jest to też system “activLife”, czyli platforma rehabilitacyjna z systemem multimedialnym, która współpracę z funduszem podjęła, aby wejść na nowe rynki.

Przeczytaj także: Oto najlepsze polskie startupy

Przyszłość medycyny zdominują nowe technologie?

Wprowadzanie do praktyki rozwiązań medycznych to niezwykle ważne, ale i trudne zadanie. To długi i złożony proces, w trakcie którego twórcy często muszą znaleźć kilku inwestorów, by wprowadzić technologię na rynek. A to tutaj znajdują się sposoby na podniesienie jakość życia milionów pacjentów.

- Przyszłość medycyny zdominują nowe technologie. Warto mieć też na uwadze, że mówimy tu nie tylko o pionierskich lekach czy skomplikowanych urządzeniach do kardiochirurgii, ale i „lżejszych” technologiach. Terapie dla osób po udarach, ćwiczenia dla seniorów, wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnostyki, telemedycyna czy badanie żywności funkcjonalnej to już całe i niezależne kategorie rozwiązań, które są niezwykle potrzebne, a polska myśl innowacyjna ma tutaj naprawdę wiele do zaoferowania. My szukamy polskich technologii, które wpisują się w kategorię tzw. „zdrowego społeczeństwa” i są na etapie weryfikacji teoretycznej wykonalności pomysłu lub przygotowania prototypu – dodaje dr Piotr Wiliński.

- activLife sprzedało się już w liczbie kilkudziesięciu sztuk - głównie w Polsce i Azji. Póki co system wymaga jednak obsługi przez osoby wykwalifikowane np. w ośrodkach z fizjoterapią. Chcemy zaś, aby nasze rozwiązanie było użyteczne dla wszystkich Domów Pomocy Społecznej, a docelowo nawet prywatnie w domach. Wymaga to zmian w samej platformie i oprogramowaniu. Na tym skoncentrowana jest współpraca z Medi Ventures. Docelowo planujemy być takim Pelotonem dla osób 65+, które mają większe ograniczenia ruchowe - wyjaśnia Radosław Śliwerski z Alreh Medical, współtwórca activLife.

- Jesteśmy na etapie patentu i tworzymy rozwiązanie, które można nosić codziennie i które jest czymś pomiędzy ortezą a egzoszkieletem. Zadanie jest jasne. Użytkownik ma jak najszybciej wrócić do normalnego życia. U osób starszych problematyczne może być siadanie, wstawanie, chodzenie, schody etc. I mają one kluczowe znaczenie dla jakości życia, bo często oznaczają  wyjść albo nie wyjść z domu. Obecnie problematyczne są dostawy i dostępność konkretnych elementów urządzenia. Medi Ventures bardzo tutaj nas wspiera udostępniając gotową bazę dostawców z branży - mówią twórcy “HI Orthotics”, Piotr Walaszek i dr Piotr Laszczak.

Medi Ventures

Fundusz Medi Ventures to organizacja, za którą stoi polska spółka giełdowa MEDINICE oraz Chicago Poland Ventures, czyli grupa prywatnych inwestorów związanych z polonią amerykańską zaangażowanych we wspieranie polskiej myśli innowacyjnej. Takie zaplecze pozwala wspierać młodych naukowców i przedsiębiorców nie tylko kapitałem, ale i doświadczeniem czy kontaktami. Pracami funduszu kieruje dr Piotr Wiliński, który jest autorem 30 patentów, ma ponad 20 lat międzynarodowego doświadczenia we wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii, otrzymał doktorat z Universite Rennes we Francji i przez 10 lat pracował w Philips Research w Holandii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ