Starszy model iPhona zamień na nówkę z automatu
Czy do popularnych automatów dołączą telefomaty? Fot. shutterstock.Coraz częściej w naszych domach trzymamy tzw. leżakujące telefony. Czyli nieużywane komórki, które wymieniliśmy na nowe. Starszy model zalega w szufladach z różnych powodów np. nie mamy czasu lub chęci go sprzedać. Niekiedy zostaje w szufladzie jako awaryjny aparat, w razie kradzieży czy zagubienia aktualnie używanego telefonu.
Innowacja w ojczyźnie NOKI
Innowacyjną ofertę dla osób ze zbędną komórką przygotował izraelski startup Cellomat we współpracy z fińską firmą Swappie. To właśnie w ojczyźnie NOKI przyjęło się rozwiązanie drugiego życia dla smartfona. Telefomaty to maszyny, w których można oddać do recyklingu stary lub zepsuty telefon, a w zamian otrzymać pieniądze lub zakupić odnowionego iPhona ze zniżką. Z kolei telefony z systemem android telefomat przekaże do recyklingu.
Z automatów skorzystało kilka tysięcy użytkowników. Maszyny zainstalowano w fińskich centrach handlowych. Telefomaty stanęły w trzech miastach: Helsinkach, Turku i Tampere. Prasa nazywa produkt Cellomatu bankomatami telefonicznymi.
Jak to działa?
Telefomaty po wprowadzeniu do nich używanego telefonu, w krótkim czasie oceniają stan smartfona. Na podstawie tych danych maszyna przygotowuje wycenę za sprzęt z demobilu. Złodzieje nie zyskają łatwego sposobu na zarobek, ponieważ telefomat jest połączony z systemem uwierzytelniania IMEI, który sprawdzi, czy aparat nie został skradziony.
Są trzy opcje dalszego postępowania ze sprzętem wprowadzonym do telefomatu:
1. Te poważnie uszkodzone trafiają do recyklingu;
2. Jeśli są częściowo sprawne, ich części są wykorzystane do napraw innych telefonów;
3. Nieuszkodzone trafiają do centrum technologicznego Swappie, gdzie są odnawiane i wystawiane na sprzedaż - na stronie Swappie lub bezpośrednio w telefomatach.
Telefomat zero-waste
Spore zainteresowanie prototypowym rozwiązaniem pokazuje, jak duży potencjał jest w nieużywanej elektronice przechowywanej w domach. Jak ustalił Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, organ doradczy UE, w europejskich domach zalega ponad 700 milionów smartfonów.
Z kolei z badania Kantar dla firmy Swappie z ubiegłego roku wynika, że 87 proc. Polaków wymienia telefon na nowy w ciągu trzech lat od jego zakupu.
Firma Swappie dysponuje badaniami, według których co piąty smartfon w Finlandii dostaje drugie życie i po odnowieniu cieszy kolejnego użytkownika. Jak szacuje przedsiębiorstwo sytuacja w tej kwestii może ulec poprawie, gdyż telefomat idealnie wpisuje się w filozofię zero-waste.
W najbliższych latach tego typu pomysły będą zyskiwać na popularności. Do produkcji smartfonów potrzebne są minerały, których pozyskiwanie szkodzi środowisku. Kołtan, złoto, miedź, cyna czy lit mają ograniczone pokłady, a moglibyśmy sporo zyskać korzystając z telefonów z drugiego obiegu. Chodzi zarówno o czynniki ekologiczne jak i finansowe.