Spadek liczby sprzedanych mieszkań w Warszawie. Problemem jest podaż, popyt wciąż olbrzymi
Spadek liczby sprzedanych mieszkań w Warszawie, fot. Adobe StockLiczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. Od lipca do września br. sprzedanych zostało 4 tys. lokali, czyli niemal o jedną trzecią mniej niż w poprzednim kwartale – wynika z danych redNet Property Group i CBRE. Na rynek wprowadzono 4,2 tys. mieszkań, a w ofercie w stolicy pozostaje 11,5 tys. lokali. Ceny nadal rosną, zarówno oferty jak i mieszkań sprzedanych. Jak wskazują eksperci CBRE, popyt wciąż przeważa nad podażą, a niższa sprzedaż wynika przede wszystkim z mniejszej oferty związanej z trudnościami deweloperów z uruchamianiem nowych inwestycji.
- Mimo mniejszej liczby mieszkań sprzedanych w Warszawie w minionym kwartale, ceny nadal rosną. Dodatkowo widzimy, że zmniejsza się różnica między przeciętnymi cenami mieszkań pozostających w ofercie a mieszkań sprzedanych. Na rynku jest wielu nabywców, którzy wybierają mieszkania droższe i wyższej jakości. Popyt cały czas przeważa nad podażą i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Statystyki potwierdzają trudności deweloperów z uruchamianiem nowych inwestycji, w efekcie oferta na rynku jest coraz mniejsza. W sprzedaży pozostaje 11,5 tys. mieszkań, co biorąc pod uwagę nawet obecne niższe poziomy sprzedaży nie wystarczyłoby na zaspokojenie popytu nawet przez najbliższe trzy kwartały – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.
Nasza "cenna" klasa średnia. W Polskim Ładzie ma specyficzne miejsce
Deweloperzy mają problem z oddawaniem mieskzań do użytku
Od lipca do września br. w Warszawie swoich właścicieli znalazło 4 tys. mieszkań. To niemal o jedną trzecią mniej niż w poprzednim kwartale i mniej niż w dotkniętym pandemią III kwartale 2020 roku. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, tylko na samym początku Covid-19, w II kwartale 2020 roku, sprzedaż była niższa.
W III kwartale br. deweloperzy uruchomili sprzedaż 4,2 tys. lokali. Jak wskazują eksperci CBRE, to efekt problemów deweloperów z wprowadzaniem na rynek nowych inwestycji w pandemii. W ostatnich latach przed pandemią w sprzedaży kwartalnie pojawiało się przeciętnie 5-6 tys. mieszkań. Zdarzały się kwartały, gdy nowych lokali było nawet 7-8 tys. Obecnie w ofercie w stolicy pozostaje 11,5 tys. mieszkań. To o ponad 4 tys. mniej niż rok temu i ponad 5 tys. mniej niż w III kwartale 2019 roku.
Jak wpływ na wynajem nieruchomości będzie miał Polski Ład?
Ceny wciąż wysokie
Kwoty, które trzeba zapłacić za mieszkanie w stolicy nadal rosną. W okresie od lipca do września br. przeciętna cena sprzedanych mieszkań przekroczyła 11 tys./mkw. i zbliżyła się do 11,5 tys./mkw. Ceny ofertowe pozostają na poziomie powyżej 12 tys./mkw. i pną się do góry. W porównaniu do poprzedniego kwartału urosły o 1,2 proc., a w relacji rok do roku są wyższe o 10,9 proc. Jak wskazują eksperci CBRE, w okresie pandemii największy wzrost cen mieszkań wprowadzanych po raz pierwszy do sprzedaży miał miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku, a jego przyczyną był przede wszystkim wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych.