Ponad jedna trzecia nastolatków spędza zbyt dużo czasu na swoich telefonach
Około 40% nastolatków mówi, że ograniczyli czas spędzany w mediach społecznościowych — wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Centrum Badań Pew. Niemal taka sama proporcja nastolatków przyznaje, że spędza zbyt dużo czasu na swoich smartfonach (38%) oraz w mediach społecznościowych (27%).
Wyniki te pojawiają się w momencie, gdy obawy dotyczące potencjalnych szkód wynikających z mediów społecznościowych dla młodych użytkowników pod względem zdrowia psychicznego i dobrostanu wciąż rosną wśród rodziców, szkół i ustawodawców. Vivek Murthy, jeden ze znanych lekarzy w USA, powiedział w zeszłym roku, że uważa, iż 13 lat — minimalny wiek do zapisania się na wiele platform — jest zbyt młodym wiekiem dla dzieci, by korzystać z mediów społecznościowych.
Kilka stanów USA próbowało już wprowadzić ustawodawstwo mające na celu trzymanie nastolatków poniżej 16 roku życia z dala od mediów społecznościowych.
Raport Pew wskazuje, że niektórzy nastolatkowie mogą brać sprawy w swoje ręce, ustanawiając surowsze granice wokół korzystania z technologii.
Młodzi internauci sami chcą ograniczyć swój czas w trybie online
Prawie wszyscy (95%) nastolatkowie w USA mają teraz dostęp do smartfona, a osobne badanie Pew z grudnia wykazało, że jedna trzecia nastolatków mówi, że korzysta z co najmniej jednej z pięciu głównych platform mediów społecznościowych — YouTube, TikTok, Snapchat, Instagram lub Facebook — prawie "na okrągło".
Zgodnie z raportem z poniedziałku nastoletnie dziewczyny, które niektórzy uważają za "szczególnie narażone przez media społecznościowe na wpływ na ich zdrowie psychiczne i postrzeganie własnego ciała", są bardziej skłonne do stwierdzenia, że spędzają zbyt dużo czasu na swoich telefonach (44%) niż chłopcy (33%).
Mimo to większość nastolatków we wszystkich grupach wiekowych (51%) uważa, że korzysta ze swoich smartfonów "właściwie tyle, ile trzeba".
"Nastolatkowie, którzy zgłaszają, że spędzają zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych i na smartfonach, są szczególnie skłonni do zgłaszania ograniczania czasu spędzanego na każdym z nich" — czytamy w raporcie.
Aby przeprowadzić raport, Pew przepytało 1453 nastolatków w USA w wieku od 13 do 17 lat oraz ich rodziców między 26 września a 23 października 2023 roku.
Raport zauważa też, że mniejszość nastolatków – w zakresie od 7% do 32% – mówi, że często "czuje się niespokojna, zaniepokojona lub samotna, kiedy są bez telefonu". Więcej niż dwie trzecie nastolatków mówi też, że uważa, iż korzyści płynące ze smartfonów przeważają nad szkodami dla osób w ich wieku. "Więcej nastolatków uważa, że smartfony ułatwiają, a nie utrudniają, bycie kreatywnym, realizowanie hobby i osiąganie dobrych wyników w szkole" — stwierdza raport.
Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne w zeszłym roku zaleciło, aby nastolatkowie przechodzili szkolenie przed rozpoczęciem korzystania z mediów społecznościowych, mówiąc, że narzędzia te "nie są ani z natury szkodliwe, ani korzystne" dla młodych ludzi, ale że powinni oni otrzymać instrukcję z zakresu umiejętności korzystania z mediów społecznościowych i rozwoju psychologicznego, aby zminimalizować potencjalne szkody.