Odmowa przyznania renty wdowiej. ZUS wskazuje najczęstsze przyczyny

Odmowa przyznania renty wdowiej
Zgodnie z wypowiedzią rzeczniczki ZUS na Dolnym Śląski, Iwony Kowalskiej-Matis, cytowaną przez infor.pl, najczęściej odmowa przyznania renty wdowiej dotyczy przypadków niespełniania podstawowych wymagań uprawniających do jej otrzymania. Są to:
aktualnie pobierane świadczenie przekracza trzykrotność minimalnej emerytury (czyli wynosi ponad 5342,88 zł),
prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku zostało nabyte wcześniej niż na 5 lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego,
brak uprawnień do emerytury z tytułu własnego ubezpieczenia,
brak uprawnień do renty rodzinnej,
zawarcie ponownego związku małżeńskiego,
brak wspólnoty małżeńskiej z małżonkiem w chwili jego śmierci,
nieosiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.
Błędy we wniosku
Może się też zdarzyć, że załączony wniosek był niekompletny, przez co ZUS może wezwać do wyjaśnień. Bartosz Gaca z ZUS wskazuje w komentarzu dla "Faktu", że częstym problemem jest brak wymaganych dokumentów. Wnioskodawcy nie dołączają dowodów potrzebnych do określenia okresów składkowych i nieskładkowych, co uniemożliwia ustalenie wymiaru świadczenia. Innymi problemem są niekompletne wypełnienie formularza czy wpisanie innego adresu do korespondencji lub rachunku bankowego niż te, które do tej pory widniały w systemie.
Miesiąc na odwołanie
Senior, który otrzyma odmowę przyznania renty wdowiej i nie zgadza się z tą decyzją, może za pośrednictwem ZUS złożyć odwołanie do sądu okręgowego- sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Ma na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji. Jeśli tego nie zrobi, decyzja stanie się prawomocna i nie będzie można jej już zaskarżyć do sądu.