Mniej wolności przy prowadzeniu działalności gospodarczej
SHUTTERSTOCKPolska spadła o sześć pozycji w Indeksie Wolności Gospodarczej. W 2017 r. znalazła się w tym zestawieniu na 45. miejscu na świecie (poprzednio na 39.) i 21. w Europie (przedtem na 18.).
Nasz kraj otrzymał 68,3 pkt. – o 1 punkt mniej niż w poprzedniej edycji Indeksu. Według tego badania na sytuację polskich przedsiębiorstw pozytywnie wpływa rynek pracy (+3,5 pkt.), poziom fiskalizmu (+0,6 pkt.) oraz wydatków publicznych (+0,4 pkt.). Głównymi problemami stają się jednak korupcja (-5,5 pkt.) i kwestie związane z prawami własności (-4,2 pkt.).
Pomimo niższego wyniku niż przed rokiem, nie zmieniła się opisowa ocena naszej wolności gospodarczej. Polska pozostaje krajem „umiarkowanie wolnym”.
Przedstawiciele Warsaw Enterprise Institute wskazują jednak, że pomimo tegorocznego spadku, nasza pozycja w Indeksie od 2008 r. znajduje się w trendzie wzrostowym. Według zaś Ministerstwa Rozwoju tegoroczne zmiany w prawie pozytywnie wpłyną na wynik Polski w przyszłorocznym zestawieniu.
Do najbardziej wolnych gospodarczo krajów świata należą Hongkong, Singapur i Nowa Zelandia. W czołówce państw europejskich znajdują się m.in. Szwajcaria, Irlandia, Estonia i Wielka Brytania.