MFW pożyczy rekordowe kwoty prawie 100 krajom. Świat zadłuża się coraz bardziej

MFW pożyczy rekordowe kwoty prawie 100 krajom. Świat zadłuża się coraz bardziej
MFW musi gasić pożary. Nie są to pożary związane z ogniem, ale z ekonomią. Coraz więcej krajów nie ma wyjścia i musi pożyczać pieniądze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczy prawie rekordową kwotę blisko 100 krajom, co jest dowodem jego rosnącej roli jako zabezpieczenia przed finansowymi i politycznymi niebezpieczeństwami świata po pandemii.

Głównie z powodu rosnących kosztów pożyczek i konfliktów, MFW musiał gasić więcej ekonomicznych pożarów, w tym duże pożary na Ukrainie, w Egipcie i w innych miejscach w Afryce, jak również w Argentynie i Pakistanie.

Niewygaszone kredyty MFW, kluczowy wskaźnik pieniędzy wypłacanych przez fundusz z siedzibą w Waszyngtonie, wzrosły do około 151 miliardów dolarów na koniec lutego br.

Prawdopodobnie wskaźnik ten wzrośnie jeszcze bardziej po tym, jak fundusz sfinalizuje zwiększenie swojego wsparcia dla Egiptu do 8 miliardów dolarów w tym miesiącu, popychając całkowitą kwotę w kierunku niedawnego rekordu z sierpnia ub.r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożycza niemal wszystkim

Chociaż pandemia oddala się w przeszłość, "kraje nadal przechodzą przez presję i napięcie" — powiedział Masood Ahmed, prezes think tanku Center for Global Development i były szef departamentu Bliskiego Wschodu MFW. — Świat stał się bardziej geopolitycznie napięty. Jest więcej napięć i konfliktów — dodał.

Ponad 50 z tych pożyczkobiorców ma aktywne programy pożyczkowe lub gwarancyjne - około jedna czwarta członków funduszu. Chociaż jest to mniej niż 90 w szczycie Covid-19 — i głównie z mniejszymi pożyczkami awaryjnymi o zerowym oprocentowaniu — jest to mimo wszystko najwięcej kiedykolwiek w ramach normalnych programów pożyczkowych funduszu.

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca funduszem od 2019 r., ostrzegała, że powiększająca się luka dochodowa między bogatymi a biednymi krajami jest głównym czynnikiem napędzającym niestabilność. Innym jest konflikt.

— Widzimy również zmniejszające się zaufanie między narodami, z rosnącymi napięciami geopolitycznymi — powiedziała w przemówieniu w zeszłym tygodniu. — Rozdrobniony świat byłby biedniejszy i mniej bezpieczny — dodała, odnosząc się do skutków inwazji Rosji na Ukrainę, wojny Izraela z Hamasem i "wielu innych, które często nie trafiają na pierwsze strony gazet".

Rola MFW zyskuje na znaczeniu

Georgieva chwaliła wsparcie płynnościowe funduszu w wysokości 1 biliona dolarów, w tym fundusze dostępne, ale niewykorzystane. Dla porównania, obecnie niewygasła kwota jest stosunkowo mała — mniej niż 0,2% globalnej gospodarki o wartości ponad 100 bilionów dolarów — ale świadczy o centralnej roli MFW w nadzorowaniu i zarządzaniu globalnym systemem finansowym, zaprojektowanym przez USA po II wojnie światowej.

Biorąc pod uwagę te początki, nie dziwi fakt, że wielu pożyczkobiorców funduszu, w tym niektórzy z jego największych, jak Argentyna, Egipt i Ukraina, pokrywa się z najważniejszymi priorytetami geopolitycznymi Waszyngtonu.

— USA postrzegały fundusz jako kluczowe narzędzie promowania własnego bezpieczeństwa narodowego, dobrobytu gospodarczego i interesów w stabilności finansowej na całym świecie — powiedział Mark Sobel, były urzędnik Departamentu Skarbu USA, który spędził prawie dwie dekady skupiając się na polityce międzynarodowej, zwłaszcza na MFW. — Zachodni, a z pewnością amerykańscy urzędnicy, postrzegają MFW jako pierwszego reagującego na problemy — dodał.

MFW odmówił szczegółowego omówienia swoich priorytetów lub szczegółów pożyczki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ