Lenovo zyskuje na giełdzie już 60%. AI dodaje optymizmu
Trzymiesięczny rajd na akcjach Lenovo Group Ltd. może być uzasadniony. Dlaczego? Ponieważ mamy do czynienia z prawdziwymi znakami globalnego ożywienia popytu na komputery osobiste. Ponadto inwestorzy są zdania, że wysiłki Lenovo na rzecz AI również się opłacą - i to też wpływa na wynik akcji.
Lenovo to największy producent komputerów PC na świecie, z siedzibą w Hongkongu. Od połowy października jego akcje wzrosły o 30%, a od stycznia już o 60%. Dzięki temu marka jest jedną z tych, które radzą sobie najlepiej w indeksie Hang Seng Tech. Co więcej, zysk na akcjach w wysokości 60% oznacza, że Lenovo jest na dobrej drodze do najmocniejszego rocznego wyniku od 2009 roku.
Kończy się zastój po pandemii
Na rynku pojawiają się oznaki, że zastój po pandemii w końcu się zakończył. Dodatkowo zwiększone zainteresowanie komputerami jest wspomagane przez dwa silne trendy. Pierwszy to po prostu cykliczny popyt na wymianę i ulepszenia komputerów PC - stare wymieniamy na nowe i lepsze. Drugi to AI. Pojawiają się komputery z chipami AI, które zapewniają realizację różnych zadań związanych ze sztuczną inteligencją i wykorzystują do tego specjalistyczne chipy NPU/AI, nie zaś GPU czy CPU. Dużo więc wskazuje na to, że w 2024 roku sprzedaż komputerów wyraźnie wzrośnie.
— Takie wyniki [dotyczy akcji Lenovo - red.] są głównie napędzane przez nadchodzące ożywienie popytu na komputery PC, prawdopodobnie zaczynające się od końca 2023 roku, i rosnący zapał wokół koncepcji "AI PC" — powiedział Steven Tseng, analityk Bloomberg Intelligence.
Lenovo prognozuje wzrost przychodów
Lenovo powiedziało w zeszłym miesiącu, że w tym kwartale celuje we wzrost przychodów z komputerów PC po oznakach długo oczekiwanego ożywienia. Firma nadal przewiduje też jednocyfrowy globalny wzrost wysyłek komputerów PC w przyszłym roku i pozostaje pewna wyprzedzenia rywali, biorąc pod uwagę jej wiodącą pozycję na rynku.
Globalni producenci komputerów PC zmagają się z recesją, która pojawiła się po pandemii Covid-19, ale spiralny spadek zwolnił w trzecim kwartale – według firmy badawczej International Data Corp. Z ponad 75% przychodów z zagranicy, Lenovo jest również mniej narażone na spowolnienie gospodarcze w Chinach.
Kolejnym dużym impulsem do pędu akcji jest ekscytacja inwestorów związana z pierwszym projektem serwera AI, który rozpoczął się w tym miesiącu. Lenovo chce oferować nie tylko komputery z AI, ale również inne sprzęty. — Uważamy, że Lenovo jest dobrze pozycjonowane, aby skorzystać z rozwoju technologii AI — informują analitycy z Goldman Sachs. - Spodziewamy się, że wyższe wymagania AI dotyczące mocy obliczeniowej i nowe funkcje AI będą wspierać popyt na urządzenia końcowe Lenovo.