Koniec stanu epidemii w Polsce! Minister zdrowia podał datę
Adam Niedzielski, minister zdrowia. Fot. Krystian Maj/KPRMJak powiedział minister zdrowia, obecnie liczba hospitalizowanych osób w Polsce z powodu zakażenia COVID-19 spadła poniżej tysiąca. Jednocześnie kontynuowany jest spadek liczby przypadków choroby.
- Zmierzamy do kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbą osób, które przeszły zakażenie nie stanowi ona już takiego zagrożenia. Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego - powiedział Adam Niedzielski.
Jak zaznaczył, prawdziwym testem jeśli chodzi o moment, w którym miejscu epidemii jesteśmy, będzie wrzesień. Dlatego co najmniej do tego miesiąca obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego.
Przypomnijmy, od początku kwietnia w Polsce zniesiono większość obostrzeń
Zniesienie stanu epidemii. Co to oznacza?
Stan epidemii został wprowadozny w Polsce 20 marca. To pojęcie, które zostało zawarte w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
W praktyce między stanem epidemii a zagrożenia epidemicznego nie ma wielu różnic. Oba te stany umożliwiają wprowadzenie przez rząd m.in. czasowe ograniczenie sposobu przemieszczania się czy używania i obrotu różnych przedmiotów lub produktów spożywczych. Umożliwiają także na ograniczenie funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy, a także skierowanie pracownika na pracę zdalną. Stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego jest także podstawą do wprowadzania obostrzeń, jak np. nakaz noszenia maseczek.
Niektóre przepisy dotyczą jednak zakończenia stanu epidemii - np. przedłużenie obowiązywania decyzji z zakresu gospodarowania odpadami traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia odwołania stanu epidemii.