Kobiety – niewykorzystany silnik polskiej gospodarki
Fot. ShutterstockPrawie 4 mln Polek pozostaje biernych zawodowo – czyli nie pracują i nie są gotowe do podjęcia zatrudnienia. Według Deloitte, jeśli w najbliższym czasie zaktywizuje się choćby 175 tys. z nich, do 2025 r. Polska może zyskać dzięki temu nawet 19 mld zł z tytułu podatków i 50 mld zł, jeśli chodzi o wkład do PKB.
Pod koniec 2016 r. w Polsce z 11,5 mln kobiet w wieku produkcyjnym pracowało tylko 7,1 mln. – Dzisiaj na rynku pracy jest miejsce dla każdej z nas, bo kompetencje kobiet są unikalne i bezwzględnie trudne do przecenienia – uważa Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Według raportu przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Coca-Coli główną przyczyną bierności zawodowej kobiet są obowiązki rodzinne i domowe – dotyczy to aż siedmiu na 10 członkiń tej grupy. Na opiekę nad dzieckiem, jako na barierę w podjęciu pracy, wskazywało 41 proc. z nich. Na kolejnych miejscach znalazły się: zajmowanie się domem – 27 proc., brak ofert pracy w okolicy – 24 proc., brak kontaktów, znajomości – 16 proc., stan zdrowia – 16 proc., a także poziom wykształcenia i wiek – po 11 proc.
Aby Polki stały się bardziej aktywne, niezbędne jest m.in. zapewnienie im elastycznego czasu pracy, zwiększenie dostępności żłobków i przedszkoli czy zagwarantowanie większej liczby dni wolnych w tygodniu.