Google wybrało startupy, które dołączą do programu cybersecurity. Wśród nich polska firma
Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud w Warszawie, fot. mat. prasowe (Jacek Waszkiewicz)Na całym kontynencie zagrożenia cybernetyczne stały się bardziej kosztowne i agresywne, a trend ten dodatkowo nasilił się w wyniku pierwszej od dziesięcioleci wojny na tak dużą skalę w Europie. Wspierane przez Federację Rosyjską cyberataki na użytkowników w państwach członkowskich NATO wzrosły czterokrotnie w 2022 roku, jak wynika z raportu ("Fog of War"), który opublikowaliśmy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu.
Europejscy przywódcy chcą sprostać tej wyjątkowej sytuacji, stawiając bezpieczeństwo cybernetyczne w centrum cyfrowej transformacji regionu. - W Google zobowiązaliśmy się do udzielenia pełnego wsparcia państwom członkowskim Unii Europejskiej. Nasze systemy są atakowane każdego dnia, a mimo to zapewniamy bezpieczeństwo większej liczbie osób niż ktokolwiek inny na świecie. Kluczem do tego sukcesu jest nasze zrozumienie, że dobre zabezpieczenia są wynikiem współpracy - podała firma.
Oto startupy, które zostały wybrane do udziału w programie Google for Startups Growth Academy: Cybersecurity.
- Alice Biometrics (Hiszpania): galicyjski startup nagrodzony za oprogramowanie do weryfikacji tożsamości, zbudowane na autorskim silniku AI.
- Astran (Francja): paryskie rozwiązanie Confidential Data Cloud, które umożliwia firmom odblokowanie adopcji chmury bez kluczy szyfrujących.
- BlackDice (Wielka Brytania/Hiszpania): firma z korzeniami w Leeds i Maladze, która pomaga operatorom telco chronić swoich abonentów przed cyberatakami, wykorzystując uczenie maszynowe i technologie predykcyjne do identyfikacji wzorców.
- Build38 (Niemcy/Hiszpania): firma z Monachium i Barcelony, która dostarcza rozwiązania do ochrony aplikacji mobilnych, łącząc AI i najsilniejszą technologię ochrony aplikacji za pomocą application shielding. Obsługuje klientów od sektora finansowego przez transport publiczny po opiekę zdrowotną.
- CrowdSec (Francja): firma z Paryża zajmująca się badaniem zagrożeń. Oferuje partycypacyjną ochronę behawioralną przed złośliwymi adresami IP.
- Cryptr (Francja): firma z siedzibą w Lille, oferująca platformę uwierzytelniania typu plug-and-play, umożliwiającą oprogramowaniu zarządzanie wszystkimi strategiami uwierzytelniania, takimi jak single sign-on, za pomocą zaledwie kilku linii kodu.
- eID Easy (Estonia): marketplace integrujący dostawców API dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego łączących platformy obiegu dokumentów z ogólnoświatowymi organami certyfikacji za pomocą jednej integracji i umowy.
- Elemendar (Wielka Brytania): firma z siedzibą w Londynie budująca AI, która odczytuje raporty o zagrożeniach cybernetycznych sporządzane przez ludzi i przekształca je w ustrukturyzowane informacje zgodne ze standardami branżowymi.
- GoodAccess (Czechy): globalna platforma cyberbezpieczeństwa sprawdzająca się w erze pracy zdalnej. Przynosi światu najprostszy sposób na wdrożenie Zero Trust Network Access.
- Nymiz (Hiszpania): startup z Bilbao oferujący oprogramowanie do anonimizacji danych osobowych, oparte na AI i pozwalające ,,chronić swoje dane, jednocześnie odblokowując ich wartość".
- Passbolt (Luksemburg): firma obsługująca 15 tys. organizacji na całym świecie, w tym firmy F500, przemysł obronny, uniwersytety, budująca open-source'owy, korporacyjny menedżer haseł.
- Risk Ledger (Wielka Brytania): londyński dostawca oprogramowania do monitorowania bezpieczeństwa łańcucha dostaw, którego celem jest poprawa ,,dojrzałości bezpieczeństwa" globalnego ekosystemu łańcucha dostaw.
- Secfense (Polska): krakowski startup, ułatwiający adopcję MFA w dużych organizacjach dzięki integracji bez kodu, która zajmuje minuty zamiast tygodni lub miesięcy.
- Secjur (Niemcy): dostawca narzędzi zgodności opartych na AI z siedzibą w Hamburgu. Ma na celu wprowadzenie zgodności, ochrony danych, bezpieczeństwa informacji i whistleblowing ,,w trybie autopilota".
- Sentryc (Niemcy): dostawca oprogramowania do ochrony marki z siedzibą w Berlinie, który działa w celu monitorowania i ,,powstrzymania piractwa produktów w Internecie".
Oprócz trzech miesięcy praktycznych warsztatów i wsparcia programowania, uczestnicy będą mieli dostęp do sesji mentorskich z ekspertami Google, w tym z byłymi startupami VirusTotal (przejętym w 2012 roku) i Mandiant (2022). Będą też mogli nawiązać kontakty z innymi przedsiębiorcami z branży cyberbezpieczeństwa podczas tegorocznych spotkań w Europie.
Ochrona małych firm i pobudzanie wzrostu
Zaangażowanie startupów w europejską obronę przed atakami to nie tylko dobra strategia; coraz częściej jest to kwestia pilna.
- Aż 92% małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w regionie przyznaje, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest dla nich ważne, ale tylko 16% czuje się bardzo dobrze przygotowanymi na atak. Tak wynika z nowego badania, które opublikowaliśmy we współpracy z firmą Kantar - ,,Europe’s SMEs in the Digital Decade 2030" - w którym stwierdzono również, że atakujący nieprzygotowane firmy mogą uzyskać więcej danych w krótszym czasie niż kiedykolwiek wcześniej, wykorzystując nawet najmniejsze luki w zabezpieczeniach cybernetycznych - informuje Google.
- W ramach naszych programów Grow with Google opracowaliśmy szkolenia, których celem jest pomoc właścicielom MŚP we wzmocnieniu ich umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki nim uzyskają informacje dotyczące podstawowych zagrożeń cybernetycznych, szkoleń pracowników, zabezpieczania urządzeń, sieci, systemów i oprogramowania pracowników oraz tworzenia bezpiecznych doświadczeń dla klientów online. Udostępniliśmy te treści w języku angielskim i będziemy je stopniowo udostępniać w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w 18 dodatkowych językach - dodaje.
Wykorzystanie ,,otwartego bezpieczeństwa" w Europie
- To tylko nasze najnowsze inicjatywy europejskie, w których wykorzystujemy to, co nazwaliśmy ,,otwartym bezpieczeństwem": podejście, które uznaje potrzebę odejścia od silosów i przyjęcia ekosystemu innowacji, w którym eksperci ds. bezpieczeństwa mogą szybko dzielić się zagrożeniami, rozwijać najlepsze praktyki i przyjmować nowe technologie.
Prezes Google ds. globalnych, Kent Walker, opowiedział się za ,,otwartym bezpieczeństwem" w Europie w październiku ubiegłego roku, argumentując, że kiedy współpracujemy, pobudzamy innowacje i rozwijamy najlepsze praktyki, a te przynoszą korzyści wszystkim. Wspieranie unijnego ekosystemu bezpieczeństwa cybernetycznego jest sposobem, aby tak się stało.
Budowanie dla przyszłości
Startupy będą mogły uczyć się od ekspertów w Centrum Inżynierii Bezpieczeństwa Google (GSEC) w Maladze - inwestycji na hiszpańskim Costa del Sol, przełomowej w globalnych badaniach nad cyberbezpieczeństwem i złośliwym oprogramowaniem.
Po otwarciu (które nastąpi jeszcze w tym roku) GSEC Malaga dołączy do centrów inżynierii prywatności i bezpieczeństwa (GSEC Monachium) oraz odpowiedzialności za treści (GSEC Dublin) jako najnowszy europejski hub będący częścią globalnych wysiłków Google na rzecz budowania bezpieczniejszej sieci.