Gospodarki w dół, a dolar królem
Rys. Rafał PiekarskiU progu 2019 r. analitycy i eksperci są zgodni: globalna gospodarka wchodzi w nową, wolniejszą fazę rozwoju. Taki scenariusz dało się m.in. wyczytać zarówno z klasycznych, jak i z nietypowych, nazywanych czasem alternatywnymi, wskaźników ekonomicznych.
Do tych pierwszych zaliczyć można z pewnością PMI (Purchasing Managers’ Index), który wskazuje aktywność menedżerów odpowiadających za zakupy i jest barometrem koniunktury w przemyśle. Im wyższa jego wartość punktowa, tym sytuacja w większości firm jest lepsza, przy czym 50 pkt. to cezura, poniżej której – nie jest dobrze.
Przemysłowy PMI Niemiec już od końca 2017 r., gdy osiągnął rekordowy poziom 63,3 pkt., stopniowo sunął w dół i w październiku wynosił tylko 52,2 pkt. Podobnie zachowywał się analogiczny wskaźnik dla całej strefy euro: w październiku wyniósł 52 pkt. (przy czym tracił na wartości szybciej, niż spodziewał się tego rynek).
Przejdźmy do prognozowania alternatywnego. Polski Komitet Narodowy EPAL to organizacja, która zrzesza rodzimych producentów palet. Ponieważ są one powszechnie stosowane do transportu przeróżnych towarów, zapotrzebowanie na nie może wskazywać, w jakim kierunku zmierza gospodarka. Przedstawiciele branży twierdzą, że pierwsze symptomy spowolnienia poprzedzającego wybuch światowego kryzysu w 2008 r. dostrzegli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 1/2019 (40) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.