Europejski Kongres Gospodarczy 2023. Tysiące ekspertów i 170 debat
- Nazwa i tytuł tego obecnego kongresu mówią o nowoczesnej gospodarce w nowym świecie. Ostatnie lata doprowadziły do tego, że żyjemy w nowym świecie, nowej rzeczywistości i wyzwaniach, które należy czym prędzej podjąć. Jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa: narodowego - wspólnoty narodu, gospodarczego, zdrowotnego, energetycznego - powiedział w czasie ceremonii otwarcia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Wśród głównych tematów tegorocznego Kongresu wymienić można: konkurencyjność gospodarki, transformacja energetyki w wyniku kryzysu energetycznego, ale także nowe trendy w biznesie - zielona ekspansja związana ze zrównoważonym rozwojem czy też rozwój polskich firm - w tym ograniczeniach, na które napotyka.
- Neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, bezpieczeństwo energetyczne to także nasze wyzwania. Kolejnymi problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień jest inflacja, i łańcuchy dostaw. Ale najważniejsza jest obecnie agresja rosyjska na Ukrainę i przekonanie, abyśmy byli cały czas gotowi na tę pomoc - mówił Jerzy Buzek.
Elżbieta Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreślała znaczenie taniego kapitału w rozwoju firm. Chodziło m.in. o redukcję ryzyka finansowego i wyjścia na nowe rynki - co jest możliwe w oparciu o np. EBI.
O działaniach rządu opowiadał z kolei Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Podkreślił znaczenie interwencyjnych działań, które odpowiadają na krótkoterminowe wyzwania - ale także w kontekście średnio- i długoterminowym. Przykładowo, wprowadzenie maksymalnych cen energii uspokoiło rynek.
Pierwszy dzień zakończyły dwie gale finałowe konkursów. Wyłonieni zostali laureaci konkursów: „Inwestor bez Granic 2023” oraz Rankingu Zielonych Inicjatyw.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP.