Epidemia krótkowzroczności. Dzieci spędzają za mało czasu na zewnątrz
Problemy ze wzrokiem coraz częściej u dzieci / Fot. David Travis, Unsplash.comOkuliści mówią, że coraz więcej dzieci rozwija krótkowzroczność i to w coraz młodszym wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2050 roku połowa ludności świata będzie krótkowzroczna. To wzrost z obecnych 30%.
Wybieranie przez dzieci ekranów zamiast zabawy na dworze to trwający od dawna trend. W przypadku wzroku badania są jednoznaczne: nasz wzrok pogarsza się z powodu relacji z urządzeniami elektronicznymi.
Chociaż nie ma konsensusu, ile czasu dzieci spędzają na zewnątrz, lekarze chętnie cytują statystyki pochodzące z badania Uniwersytetu Michigan z 2015 roku. Wynika z nich, że dzieci spędzały zaledwie siedem minut dziennie na nieustrukturyzowanej zabawie na świeżym powietrzu.
Szkoły i placówki opieki nad dziećmi nadal mają przerwy, a wiele dzieci uprawia sporty na dworze, więc prawdopodobnie spędzają więcej czasu na zewnątrz. Ale nie chodzą już na spacery ani nie jeżdżą na rowerach tak często, jak robiły to w poprzednich dziesięcioleciach.
Problem z krótkowzrocznością
Osoby z krótkowzrocznością mają trudności z wyraźnym widzeniem rzeczy z daleka. Nazywane jest to krótkowzrocznością, ponieważ ludzie łatwiej widzą rzeczy z bliska. Gdy oczy nie dostają wystarczająco dużo naturalnego światła, robi się problem, bo stają się niejako dłuższe (kwestia ich rozwoju) - twierdzą badacze. Dłuższy kształt utrudnia skupienie wzroku, więc obiekty w oddali wydają się nieostre.
Jeśli krótkowzroczność nie zostanie leczona za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, może w końcu prowadzić do zaćmy lub ślepoty.
Lekarze mówią, że diagnozy krótkowzroczności przyspieszyły w ciągu ostatnich trzech lat, kiedy nauka przeniosła się do sieci, a dzieci spędzały więcej czasu w domu podczas pandemii. Postęp krótkowzroczności wśród dzieci wzrósł o nawet 35% podczas pandemii.
Dzieci spędzają średnio więcej niż siedem godzin dziennie patrząc na ekrany, a niektóre badania wykazują, że nastolatki są niemal nieustannie online.
Zmniejszenie czasu spędzanego na bliskim patrzeniu na cyfrowe urządzenia może ograniczyć postęp krótkowzroczności.
Czytaj też: