E-paragony w Polsce coraz bliżej! Od września elektroniczne rachunki na smartfonie
Fot. shutterstock.Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracują nad wdrożeniem e-paragonów od 6 lat. Już tylko kilka miesięcy dzieli nas do premiery nowych możliwości w aplikacji e-paragony. To korzystne rozwiązanie dla klientów - bo taki dowód zakupu będzie podstawą np. do zwrotów czy wymian towarów.
E-paragon w kilka sekund na twoim smartfonie
Jak wyjaśnia portal wiadomoscihandlowe.pl aktualnie aplikacja e-Paragony umożliwia przechowywanie skanów tradycyjnych paragonów. Jednak w najbliższych miesiącach zostaną wprowadzone zmiany, które pozwolą na gromadzenie elektronicznych dowodów zakupu oraz generowanie indywidualnego kodu użytkownika. To oznacza, że klienci będą mogli otrzymać e-paragon bez konieczności ujawniania wrażliwych danych sprzedawcy.
Jak to będzie działać? Jeśli kupujący będzie chciał otrzymać e-paragon, będzie musiał zainstalować aplikację e-Paragony na swoim smartfonie. Następnie, aplikacja połączy się z systemem dystrybucji e-paragonów, aby pobrać unikalny identyfikator. Wystarczy, że klient przedstawi ten identyfikator w postaci kodu kreskowego kasjerowi, który go zeskanuje. Kasa rejestrująca przekaże dane do systemu dystrybucji, a e-paragon pojawi się na telefonie w ciągu kilku sekund i będzie dostępny do pobrania przez klienta przez 30 dni. Po upływie tego czasu zostanie automatycznie usunięty.
E-paragon pozwoli oszczędzić przedsiębiorcom na wydrukach
E-paragon to elektroniczna forma tradycyjnego paragonu fiskalnego, która może służyć jako dowód zakupu przy zwrocie towaru, wymianie lub reklamacji. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. Klienci nie muszą martwić się, że zgubią lub zniszczą paragon, ponieważ będą mieli do niego dostęp za pośrednictwem aplikacji na swoim telefonie. Sprzedawcy natomiast mogą bardziej efektywnie obsługiwać klientów, a przy tym zaoszczędzić na tradycyjnych wydrukach.
Prace nad powszechnym wdrożeniem e-paragonów w Polsce rozpoczęły się już kilka lat temu. Pierwsze zapowiedzi pojawiły się w 2016 roku, kiedy Ministerstwo Rozwoju planowało wprowadzenie obowiązkowych kas online, umożliwiających wystawianie elektronicznych dowodów zakupu od 1 stycznia 2018 roku. Jednak z powodu dużego obciążenia finansowego dla firm, wprowadzenie kas online zostało podzielone na etapy, a temat e-paragonu na pewien czas został odłożony na boczny tor.
Czy sieci rozpętały inflację? Handel detaliczny jest dziś trzykrotnie bardziej rentowny
E-paragon tylko w zestawie z drukarką fiskalną online
Pandemia znacznie przyspieszyła prace nad wdrożeniem e-paragonów. Od kwietnia 2020 roku sprzedawcy towarów i usług korzystający z kas online mają możliwość wystawiania elektronicznych dowodów zakupu na życzenie klienta. Niektóre firmy wyprzedziły możliwości aplikacji e-paragony i już w trakcie lockdownu umożliwiły klientom automatyczny zapis paragonów w przypisanych do biznesów aplikacjach. Portal wiadomoscihandlowe.pl wyróżnia tu marki takie jak Uber, Bolt, Lidl czy Carrefour.
Aby możliwe było wystawienie e-paragonu, konieczne jest posiadanie drukarki fiskalnej online. Choć paragon jest w pełni elektroniczny, wymagane jest urządzenie fiskalne do rejestrowania sprzedaży. Drukarki fiskalne online pozwalają na wystawianie paragonów elektronicznych bez konieczności drukowania. Wymagana jest jednak homologacja Głównego Urzędu Miar oraz integracja oprogramowania z systemami retailera.
400 sklepów Świata Prasy. Będą kolejne akwizycje