Dopłaty do zboża. Szczegóły kwot podał minister rolnictwa
Wysokość subwencji zostanie ustalona na 300 zł za sprzedaną tonę (sprzedaną od marca, a wcześniej w granicach 200 zł). Sprawa ta jest jeszcze przedmiotem dyskusji i nie jest jeszcze definitywnie ustalona.
Jeszcze w marcu w Jasionce pod Rzeszowem doszło do podpisania porozumienia między przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, dotyczącego m.in. uregulowania stosunków gospodarczych z Ukrainą.
Zarządzenie o zatrzymaniu tranzytu przez Polskę
Dokument przewiduje, że minister rolnictwa zwróci się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o zatrzymanie tranzytu przez terytorium Polski produktów rolnych objętych embargiem z Ukrainy. Uczestnicy uzgodnień zaznaczyli także, że konieczne jest uregulowanie stosunków handlowych między oboma krajami, obejmujących dostęp do rynku dla takich produktów jak zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.
Stawki pomocy będą zróżnicowane i będą wynosiły:
- 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1 stycznia do 10 marca,
- 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 r. w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż
Porozumienie zawiera także ustalenia dotyczące subwencji na zboże sprzedane między 1 stycznia a 30 maja bieżącego roku, utrzymanie stawek podatku rolnego na poziomie z roku 2023 oraz wsparcie społeczne działań rządowych mających na celu zmiany w Zielonym Ładzie, takie jak ograniczenie eko-schematów oraz uproszczenie zasad dotyczących pomocy dla rolników.
– Dopłaty do zboża są realizacją porozumień, które zawarliśmy z rolnikami w czasie długiej dyskusji w Jasionce. Sytuacja na rynku zboża jest wyjątkowo trudna, są duże zapasy. Widzimy jednak, że już sama zapowiedź dopłat przyspieszyła sprzedaż i eksport – poinformował minister Czesław Siekierski pod koniec kwietnia.