Cena dojrzałości
Spółki dywidendowe, fot. ShutterstockGiełdy całego świata mają za sobą ciężki rok, a warszawska giełda wyróżniała się na tle pozostałych rynków swoją słabością. Od czasu do czasu doniesienia z Polski trafiały na główne strony czołowych serwisów informacyjnych, ale nie w sposób jakiego moglibyśmy sobie życzyć. Złoty opisywany był momentami jako najsłabsza waluta świata, najszybciej taniały nasze obligacje, najgłębiej spadały indeksy giełdowe. Trudno w takich okolicznościach o optymizm, ale wszystko zależy od nastawienia.
Odporność potwierdzona
Stali czytelnicy „My Company Polska” nie będą zaskoczeni faktem, że spółki dywidendowe ponownie spisały się lepiej niż „reszta rynku”, czyli indeksy giełdowe, które przecież także są przez spółki dywidendowe współtworzone (a więc i wyciągane w górę). Naszą, redakcyjną, definicję spółki dywidendowej spełniają firmy giełdowe, które podzieliły się zyskami z akcjonariuszami przynajmniej w czterech z pięciu ostatnich lat, przy czym ewentualny rok przerwy nie mógł nastąpić w 2022 r.
Takich firm naliczyliśmy 104 (108 w roku poprzednim). Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca października 2022 r.) wartość ich akcji powiększona o wypłaconą lub uchwaloną do wypłaty dywidendę spadła średnio o 5,6 proc., a mediana spadku (50 proc. wyników plasuje się powyżej, a 50 proc. poniżej) wyniosła 14 proc. Ta druga wartość lepiej oddaje „przeciętne” zachowanie akcji spółek dywidendowych, bo skrajne wartości...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 12/2022 (87) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.