Borys Musielak stworzył sieć aniołów biznesu. Smok Angels przyciągnął już ponad 160 inwestorów

Borys Musielak
Borys Musielak. / fot. Shutterstock / StockEU + Borys Musielak
Borys Musielak, założyciel funduszu Smok Ventures, uruchomił sieć aniołów biznesu Smok Angels, która zrzesza już ponad 160 inwestorów. To jego bezpośrednia odpowiedź na problem, który zdiagnozował na polskim rynku: brak finansowania na etapie pre-seed dla startupów, które od początku celują w rynek amerykański.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zdaniem założyciela Smok VC, aby wypełnić lukę w finansowaniu startupów, potrzebny jest większy napływ prywatnego kapitału oraz wsparcie od aniołów biznesu, szczególnie tych z doświadczeniem operacyjnym w budowaniu firm.

W swoim wpisie na LinkedIn Musielak zaznacza, że rozwój ekosystemu zależy również od programów oferowanych przez inwestorów instytucjonalnych, takich jak PFR Ventures, Europejski Fundusz Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Kluczowe jest, aby programy te były lepiej dostosowane do potrzeb startupów na wczesnym etapie, ponieważ im więcej ograniczeń operacyjnych, tym mniejsza jest ich atrakcyjność dla funduszy i samych założycieli.

Smok Angels

Inicjatywa Smok Angels ma na celu połączenie najbardziej doświadczonych przedsiębiorców i prywatnych inwestorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej z nowym pokoleniem założycieli. Wśród ponad 160 członków znajdują się między innymi twórcy czterech regionalnych jednorożców.

Model działania sieci jest prosty i nastawiony na wsparcie społeczności. Zespół Smoka dzieli się z członkami sieci średnio jedną propozycją inwestycyjną na tydzień. Zainteresowani inwestorzy są następnie bezpośrednio łączeni z założycielami startupu. Co ważne, Smok Angels nie pobiera żadnych opłat – ani od aniołów, ani od startupów – i nie jest stroną w transakcji. To inicjatywa oparta na współpracy, mająca na celu szybsze finansowanie projektów z regionu CEE.

Ostatnie inwestycje Smok VC

Aktywność funduszu Smok Ventures pokazuje, w jakiego typu projekty wierzy jego założyciel.

Jedną z ostatnich inwestycji jest udział w rundzie pre-seed dla startupu Defguard, który pozyskał łącznie 5,2 mln zł. Firma rozwija platformę cyberbezpieczeństwa typu open-source, stanowiącą alternatywę dla dominujących na rynku rozwiązań amerykańskich. W rundzie, obok Smok Ventures, wzięły udział fundusze Hard2beat VC, S20 Team oraz znani aniołowie biznesu.

Wcześniej, w kwietniu 2025 roku, Smok Ventures zainwestował w startup Darvin, tworzony przez współtwórcę Huuuge Games. Firma buduje platformę no-code opartą na sztucznej inteligencji, która ma ułatwić i przyspieszyć tworzenie aplikacji mobilnych. Jak podkreśla Musielak, Darvin koncentruje się wyłącznie na aplikacjach mobilnych, co odróżnia go od konkurencji skupionej na stronach internetowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ