Australia ma za dużo owiec. Rolnicy oddają je za darmo

Australia ma za dużo owiec. Rolnicy oddają je za darmo
Nadmiar baraniny w Australii spowodował spadek cen, a niektórzy rolnicy zabijają lub oddają swoje owce, aby zaoszczędzić koszty, zamiast hodować je na farmie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pokazują dane dostarczone przez Meat and Livestock Australia (MLA), ceny baraniny spadły o 70% w ciągu ostatniego roku do 1,23 dolarów za kilogram.

"Australia miała kilka bardzo dobrych sezonów w ciągu ostatnich kilku lat, co oznacza, że populacja owiec osiągnęła 78,75 miliona sztuk – najwięcej od 2007 roku" — powiedział Tim Jackson, globalny analityk dostaw MLA.

Za wzrostem populacji owiec stały trzy lata ponadprzeciętnych opadów deszczu w regionach hodowli owiec w Australii, takich jak Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Opady są idealne do wzrostu trawy, co sprzyja karmieniu i hodowli zwierząt.

"Im więcej padało deszczu i im dłużej rynek pozostawał optymistyczny, tym bardziej zachęcało to producentów do zatrzymywania owiec, które w innym przypadku by sprzedali" - powiedział przewodniczący Sheep Producers Australia, Andrew Spencer.

Niemniej rolnicy od tego czasu zobaczyli ogromny spadek rentowności... Wiele owiec może nie znaleźć rynku, co może prowadzić do zabijania zwierząt przez rolników.

Jednocześnie rolnicy wolą oddać zwierzęta niż je zabijać, ale nie było też zbyt wielu chętnych na darmowe owce.

Zbyt wiele owiec

Populacja owiec w Australii ma wzrosnąć o 23% w porównaniu do 100-letniego minimum w 2020 roku.

W konsekwencji nadmiar owiec spowodował obniżenie cen, co stanowi wyraźne pogorszenie zysków, z jakich rolnicy cieszyli się trzy lata temu, kiedy ceny baraniny były rekordowe.

Obniżone ceny stanowią podwójny cios dla rolników, którzy teraz muszą karmić dużą populację przez dłuższy czas, nawet gdy warunki pogodowe pogorszyły się w tym roku. Australijskie Biuro Meteorologii niedawno odnotowało najsuchszy wrzesień w historii.

W rezultacie rolnicy starają się zmniejszyć liczbę owiec, co może obejmować wysyłanie zwierząt do rzeźni i zakładów mięsnych.

Co to oznacza dla cen

Australia jest wiodącym na świecie producentem i eksporterem mięsa owczego, a nadmiar owiec wywiera presję na obniżenie cen hurtowych na świecie.

Pomimo spadających cen owiec, obniżka detaliczna jeszcze nie została w takim samym stopniu odzwierciedlona. Woolworths Group, główny australijski łańcuch supermarketów, dopiero niedawno ogłosił, że obniży ceny produktów jagnięcych o 20%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ