Zbrodnie Sama Bankmana-Frieda nie ograniczyły się do oszukiwania inwestorów

FTX poszło na dno przez Bankmana-Frieda / Fot. Mat
FTX poszło na dno przez Bankmana-Frieda / Fot. Mat. własne, Dall-E 3.0
Bankman-Fried próbował także oszukać cały amerykański rząd. Chciał też odmrozić miliard w chińskiej krypto, używając skradzionych tożsamości tajskich prostytutek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przez trzy dni zeznań Caroline Ellison, była dziewczyna Sama Bankmana-Frieda (SBF), wyjawiała różne rewelacje na temat szefa giełdy FTX. Poznaliśmy wiele niepochlebnych rzeczy na temat charakteru SBF. Ellison przekazała też informacje pokazujące, że ten proces to tylko wierzchołek góry lodowej jego zbrodni.

Caroline Ellison przyznała się do winy i zgodziła się zostać świadkiem koronnym stanu w zamian za łagodniejszy wyrok. Jej zeznania rozpoczęły się w tym tygodniu, i rzucała oskarżeniami na lewo i prawo.

Ellison zapewniła wgląd w jeszcze więcej przestępstw, za które ostatecznie SBF odpowie na drugim procesie zaplanowanym na przyszły rok. Opisała sytuacje, które prokuratorzy mogą sprowadzić do kradzieży tożsamości, łapówkarstwa i oszustwa wobec narodu.

Sam Bankman-Fried nie miał żadnych skrupułów

W 2021 roku urzędnicy rządowi zamrożili ponad 1 miliard dolarów funduszy Alamedy Research na chińskich giełdach z powodu śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Washington Post zauważa, że w desperackiej próbie wydobycia pieniędzy, SBF użył tożsamości wielu tajskich prostytutek, które dał mu inny dyrektor FTX.

Sprawdź: Jaki biznes opłaca się otworzyć

"Bankman-Fried i [ja] próbowaliśmy handlować funduszami z zamrożonych kont, używając tożsamości tajskich prostytutek, które dostarczył Ryan Salame" - powiedziała Ellison. Salame również przyznał się do winy i ma zeznawać niebawem.

Na zdjęciu: Caroline Ellison

Kiedy ten nielegalny plan zawalił się, SBF zatwierdził wydatek 150 milionów dolarów na przekupienie chińskich urzędników rządowych. Serwis Axios zwraca uwagę, że międzynarodowy charakter tej intrygi podnosi przestępstwo z rutynowego łapówkarstwa do naruszenia Ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych. Bankman-Fried będzie musiał stawić czoła temu i potencjalnie innym zarzutom na kolejnej rozprawie zaplanowanej na kwiecień 2024 roku.

Reszta zeznań Ellison głównie dotyczyła charakteru SBF. Przedstawiła go jako tego, za kogo wielu ludzi go już uważało - egoistycznego bachora, który myśli, że zasady i prawa do niego nie mają zastosowania. Chociaż bycie nieprzyjemnym nie jest nielegalne, atakowanie jego charakteru jest kluczowe dla strategii oskarżenia. Wszyscy mają nadzieję pokazać, że moralny kompas SBF nie był zgodny z prowadzeniem legalnych interesów.

Ellison opisała SBF jako "brutalnie narcystycznego". Jego włosy, temat wielu żartów przy fontannie z wodą, były częścią "persony, którą próbował rozwinąć. Celowo pozwalał, by rosły długie, krzaczaste i nieuporządkowane, aby przedstawić się jako inteligentnego, kompetentnego, nieco ekscentrycznego założyciela".


Giełda FTX raczej nie podniesie się po upadku

"Mówił, że od czasów Jane Street [fundusz hedgingowy, w którym pracował SBF], myślał, że dostawał wyższe premie z powodu swoich włosów, i że była to ważna część narracji i wizerunku FTX" - powiedziała była dyrektorka i dziewczyna Bankmana. "Powiedziałabym, że wyglądał jakby nie wkładał dużo wysiłku w swój wygląd osobisty. Ubierał się dość niechlujnie i rzadko obcinał włosy. Powiedział, że myślał, że jest to lepsze dla jego wizerunku" - dodała.

Bankman-Fried był również przekonany, że pewnego dnia zostanie wybrany prezydentem USA, co wywołało pewne zamieszanie w sądzie.

Ellison powiedziała, że zasady takie jak "nie kłam" i "nie kradnij" nie pasowały do filozofii SBF. Wierzył, że kłamstwo i kradzież były usprawiedliwione "większym dobrem" - większym dobrem, które wydawało się być dobrem tylko jego imperium. 

Na zdjęciu: Sam Bankman-Fried

W 2021 roku SBF poprosił Ellison o przeprowadzenie oceny ryzyka kilku startupów, w które chciał zainwestować 3 miliardy dolarów. Ellison przeprowadziła analizy i odkryła, że spekulacyjne inwestycje wydają się być bardzo ryzykowne dla Alamedy, która mogłaby mieć potem problemy z płatnościami wobec wierzycieli.

Inspiracje: Megan Fox

Ellison pokazała SBF swoje wyniki i doradziła przeciwko robieniu ryzykownych inwestycji. Nakazał jej wtedy przeprowadzenie zakupów mimo ryzyka. Według Wall Street Journal, to nie było wielkim zaskoczeniem. Bankman-Fried przy kilku okazjach powiedział, że ryzykowałby wszystko na rzut monetą.

Jeśli zostanie skazany za wszystkie zarzuty tylko z tego procesu, Sam Bankman-Fried może spędzić w więzieniu ponad 110 lat. Patrząc na ostatnie dekady, trudno znaleźć większego oszusta. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ