Wpadka Brukseli: 400 tys. euro wydane bez sensu

KE
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Fot. shutterstock.
Nieoczekiwana fiasko wirtualnej imprezy zorganizowanej przez Komisję Europejską. Cyfrowe spotkanie kosztowało 400 tys. euro - zjawiło się na nim 5 osób.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Temat spotkania on-line jest ciekawy i potrzebny, jednak wydatki niewspółmierne do efektu. Komisja Europejska zamierzała promować swoje działania związane z inicjatywą Global Gateway. W ramach tego projektu instytucja zarządzana przez Ursulę von der Leyen chce przekazać 300 mld euro na inwestycje infrastrukturalne w krajach rozwijających się.

Wirtualna impreza za 1,9 mln zł

We wtorek 30 listopada doszło do zaplanowanego wirtualnego przyjęcia, które zorganizowano na platformie internetowej stworzonej przez KE specjalnie w celu promowania programu pomocy dla państw rozwijających się. Koszt stworzenia tego internetowego narzędzia wyceniono na 400 tys. euro, czyli niemal 1,9 mln złotych.

W spotkaniu udział wzięło jedynie pięć osób. Cyfrowa impreza została zorganizowana przez departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej. O sprawie poinformował unijny portal Politico.

Nieskuteczne przyciąganie młodych

Wedłu relacji korespondeta Bankier.pl KE wyjaśniła portalowi Politico, że celem spotkania było "zwiększenie świadomości tego, co UE robi na arenie światowej" przede wszystkim wśród młodych mieszkańców Europy. Kierowano je do osób w wieku od 18 do 35 lat, którzy najczęściej korzystają z takich aplikacji jak TikTok czy Instagram.

Nowa platforma miała przyciągnąć młodych. Liczono, że nowoczesne narzędzie, podobne do popularnych portali używanych przez młodych dorosłych, będzie atrakcyjne dla tej grupy wiekowej.

Efektywny czarny PR

Jednak nieco zabawnym efektem całej sytuacji jest fakt, że o niefortunnym wydatku napisały media w całej Europie - przy okazji zwiększając popularność programu Global Gateway i informując o jego szczytnym celu. 

Czytaj dalej: Prof. Kołodko "Inflacja w Polsce jest wyjątkowo paskudna"

ZOBACZ RÓWNIEŻ