Wniosek o dodatek węglowy gotowy do pobrania

węgiel
Dodatek węglowy po poprawnym złożeniu wniosku ma zostać wypłacony w ciągu miesiąca, fot. shutterstock.
Od środy 17 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy w kwocie 3 tys. złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O dopłaty mogą się starać Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego. Wsparcie wyniesie 3 tys. złotych.

Dodatek węglowy w dzienniku ustaw

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

We wtorek wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o podpisaniu rozporządzenia, które zatwierdziło m.in. wzór dokumentów potrzebnych do uzyskania dopłaty (znajduje się m.in. na stronie internetowej Dziennika Ustaw RP (dziennikustaw.gov.pl, pozycja 1712).

Wnioski na stronie gminy

Odpowiednie formularze można pobrać ze strony internetowej urzędów gmin lub z portalu rządowego. Co ważne, po zatwierdzeniu i przyjęciu wniosku przez urząd samorządy będą miały tylko 30 dni na wypłatę specjalnego dodatku.

Do kiedy jest czas na złożenie wniosku?

Wnioski można składać od dziś (17 sierpnia) do 30 listopada. Spora grupa beneficjentów programu deklaruje, że będą się starać, by otrzymać środki jak najszybciej. Jeśli poprawny wniosek zostanie złożony w najbliższych dniach dodatek wpłynie na konto najpóźniej w drugiej połowie września.

Analitycy zauważają, że ceny węgla są już w tym momencie znacznie wygórowane, a ekonomiści spodziewają się znacznych podwyżek cen surowca w sezonie grzewczym.

Sprawdź: Rankich popularnych youtuberów

ZOBACZ RÓWNIEŻ