Własny serwer czy usługi hostingowe. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Własny serwer czy usługi hostingowe
Własny serwer czy usługi hostingowe? Fot. materiały prasowe
Tworzenie strony internetowej jest trudnym i wieloetapowym procesem, wymagającym od nas podejmowania wielu kluczowych decyzji, które mogą mieć realny wpływ na nasz biznes. Na początku powinniśmy się zastanowić, co wybrać: własny serwer czy hosting od zewnętrznego dostawcy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które zależą m.in. od charakteru i wielkości naszej strony internetowej. Wybrać własny serwer czy wykupienie usługi hostingowej? Sprawdź porównanie, które pomoże Ci dopasować idealne rozwiązanie dla Twojej strony internetowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czym się różni hosting od serwera? 

Pojęcia hostingu i serwera niekiedy są niezrozumiałe i traktowane jako synonimiczne, co oczywiście jest sporym błędem. Czym serwer różni się od usługi hostingowej?

Serwer jest fizycznym urządzeniem – jednostką komputerową, zlokalizowaną w serwerowni. Samodzielne postawienie serwera (bez udziału firmy hostingowej) jest możliwe, ale wymaga zaawansowanej wiedzy technologiczno-sprzętowej 

Hosting to usługa udostępniania przestrzeni serwerowej utrzymywana przez podmiot hostingujący, czyli innymi słowy firmę, która udostępnia go innym firmom. Nie jest to równoznaczne z tym, że każdy podmiot otrzymuje swój własny serwer (komputer). Niekiedy musi go współdzielić z innymi firmami (jest to zależne od potrzeb i danej oferty), niekiedy jeden serwer może być umieszczony na kilku jednostkach komputerowych. Nie należy zapominać o tym, że pod pojęciem hostingu kryje się również szereg usług dodatkowych, które uwzględniają m.in. wsparcie techniczne oraz pomoc w obsłudze serwera. 

Czym jest hosting serwerów? 

Pod pojęciem hostingu kryje się wirtualna przestrzeń, w której można przechowywać i jednocześnie udostępniać różnego rodzaju zasoby – począwszy od zawartości stron www, przez pliki i dane osobowe, aż po wiadomości e-mail. Decydując się na hosting przy tworzeniu strony internetowej w zamian dostajemy pewną część udostępnianego serwera, którą możemy konfigurować. Warto pamiętać, że wykupując usługę hostingu serwera, otrzymamy w zamian nie tylko wirtualną przestrzeń, ale również szereg usług dodatkowych, które, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej, mogą okazać się bardzo pomocne. Mowa tu m.in. o: doradztwie specjalistów,  zabezpieczeniach przed utratą danych, intuicyjnym panelu zarządzającym, usłudze pocztowej. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie możemy samodzielnie decydować o parametrach serwera.

Jeśli zdecydujemy się na wybór hostingu serwera od zewnętrznego dostawcy, to warto pamiętać, że poziom tego typu usługi może różnić się w zależności od firmy, a nawet od konkretnej oferty. Dlatego też warto wcześniej zasięgnąć fachowej porady.

Czym jest własny serwer? 

Serwer to nic innego jak komputer (często z oprogramowaniem, o którym decyduje klient), który bierze udział (i ma kluczowe znaczenie) w udostępnianiu różnego rodzaju zasobów na urządzeniach.

Jest on dostępny przez całą dobę i możemy na nim przechowywać swoją stronę internetową, pocztę e-mail (dla siebie i swoich pracowników), a także różnego rodzaju pliki (nawet prywatne), zachowując do nich dostęp z każdego miejsca na świecie pod warunkiem dostępu do sieci. Zaletą serwerów dedykowanych jest przede wszystkim to, że tylko my mamy do nich dostęp i nie musimy ich współdzielić z innymi użytkownikami.  

Serwery dedykowane przeznaczone są przede wszystkim dla dużych i wymagających graczy na rynku. To również opcja dla firm, którym szczególnie zależy na ekspresowej komunikacji pomiędzy procesorem a bazą danych. Tego typu serwery tworzone są na miarę – pod specyficzne oczekiwania i potrzeby klientów biznesowych, co jest konieczne przy projektach, które wymagają niestandardowych rozwiązań technologicznych. 

Przy wyborze serwera dedykowanego należy zwracać uwagę na te same parametry, co przy serwerze hostingowym, czyli na: procesor, pamięć RAM, pojemność dyskową, system operacyjny, liczbę adresów IP, sposób zarządzania serwerem (panel administracyjny) oraz SLA. Istotnym elementem m.in. z punktu widzenia przepisów RODO jest także lokalizacja serwerowni – przykładowo serwery w homecloud.pl znajdują się w polskim T-mobile Data Center w Piasecznie. 

Serwery dedykowane przeznaczone są przede wszystkim dla: 

  • klientów, których strony internetowe odwiedzane są przez wielu użytkowników miesięcznie (np. duże e-commerce, portale edukacyjne), 
  • klientów, którym zależy na posiadaniu własnego serwera poczty, 
  • klientów, którzy korzystają z oprogramowania działającego na bazie Windows Serwer, np. Nexo czy Comarch Optima,
  • klientów, którzy chcą korzystać z własnego systemu operacyjnego. 

Serwer VPS – prywatny serwer wirtualny 

Rozwiązaniem, które po części łączy w sobie zalety własnego serwera i rozwiązania hostingowego, jest serwer VPS, czyli środowisko, stworzone na fizycznym serwerze, ale z elementami technologii wirtualnej. 

Dzięki niemu możemy korzystać z przydzielonych zasobów (CPU, RAM, dysk), a jednocześnie konfigurować go jak na własnym serwerze i zarządzać zasobami. Możemy np. wybrać system operacyjny i aplikacje zgodnie ze swoimi preferencjami i oczekiwaniami. Przy wyborze serwera VPS warto zwracać uwagę na co najmniej kilka parametrów, w tym m.in. na wykorzystaną technologię. Świetnie sprawdzają się VPS-y oparte na dyskach SSD. Dzięki nim zyskujemy m.in. szybkie ładowanie stron, co ma obecnie duże znaczenie w kontekście pozycjonowania strony internetowej w wyszukiwarce Google, gdyż od 2021 roku prędkość jest oficjalnym czynnikiem rankingowym. 

Tego typu serwery są świetną opcją dla osób, które potrzebują sporej przestrzeni dyskowej przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości. Istotnym aspektem przy wyborze serwera VPS jest również to, by w każdej chwili móc dostosować go do swoich bieżących potrzeb, np. poprzez możliwość zwiększenia zasobów serwera. 

Wbrew pozorom zarządzanie serwerem VPS może być niezwykle proste i intuicyjne za sprawą narzędzi, których obsługa nie wymaga znajomości kodu (jest to np. panel Plesk Obsidian).

Przy wyborze tego typu serwera warto zwrócić uwagę m.in. na: procesor, pamięć RAM, pojemność dyskową, technologię wirtualizacji, liczbę adresów IP, panel administracyjny, SLA oraz ewentualną możliwość zmiany typu usługi. Wszystkie te elementy powinny być dostosowane do wielkości projektów oraz indywidualnych oczekiwań. 

Serwer VPS świetnie sprawdza się w firmach, które wymagają przechowywania różnego rodzaju danych, a także analizują je i przetwarzają. Mowa tu m.in. o branży e-commerce. 

POLECAMY