Ubezpieczenie turystyczne a Covid-19. Bezpieczne wakacje mogą być kosztowne

Ubezpieczenie turystyczne daje poczucie bezpieczeń
Ubezpieczenie turystyczne daje poczucie bezpieczeństwa / Fot. Tron Le, Unsplash.com
Polacy wracają do podróżowania, tym bardziej że mamy wakacje. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, aby nie zapłacić za dużo? I co w sytuacji, gdy zachorujemy na Covid-19?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ubezpieczenie turystyczne jest wskazane - przynajmniej tak uważa większość Polaków. Jednocześnie Andrzej Paduszyński, dyrektor departamentu ubezpieczeń indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, mówi w wywiadzie dla Newseria Biznes, że ubezpieczenia tego rodzaju cieszą się popularnością w wakacje. - Coraz więcej osób wyjeżdżających za granicę wykupuje to ubezpieczenie i docenia jego wagę - przekonuje.

Sprawdź: Banknot 500 zł 

Po latach ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 wielu z nas wraca do podróżowania. Serwis Wakacje.pl przeprowadził badanie, z którego wynika, że aż 40% Polaków wybiera zagraniczny urlop. 

Ubezpieczenie turystyczne ochroni w razie zachorowania

Nieszczęśliwy wypadek albo zachorowanie to o wiele poważniejszy problem, gdy jesteśmy w innym kraju. Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie. Można powiedzieć, że im dalej wyjeżdżamy, tym więcej zapłacimy za ew. leczenie.

– Ubezpieczenie turystyczne możemy kupić praktycznie w każdym miejscu. Najczęściej wykupujemy je u agenta, ale dość popularnym rozwiązaniem jest zakup takiej polisy przez internet – mówi Andrzej Paduszyński. – Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić przy tym uwagę, jest suma ubezpieczenia. Proponuję przyjąć zasadę, że im dalej wyjeżdżamy, tym wyższa powinna być suma na polisie. Ważny jest też zakres ochrony, a zwłaszcza wyłączenia, jak np. sporty ekstremalne czy spożycie alkoholu. Takie ryzyka często są opcjonalne.

Inspiracje: 50 Cent

W obecnych, trudnych czasach, zwracajmy też uwagę na kwestię Covid-19. W ubezpieczeniu turystycznym powinno być zawarte właśnie ubezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa, jak również skierowania na kwarantannę. 

Niestety ubezpieczyciele mają świadomość, jakie są obawy Polaków i tworzą odpowiednie pakiety świadczeń. Te, które faktycznie zapewniają komfortowe podróżowanie - w pełnym poczuciu bezpieczeństwa - są oczywiście najdroższe. W zależności od tego, gdzie wyjeżdżamy i jaki jest nasz cel (np. wypoczynek i zwiedzanie, sporty ekstremalne, praca fizyczna, nurkowanie, sporty wysokiego ryzyka), stawki będą niższe lub wyższe. 

Do tego jak zauważa serwis Polisaturystyczna.pl, w większości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia znajdziemy informacje, że epidemia należy do "generalnych wyłączeń odpowiedzialności". Czyli jeśli w konkretnym państwie zostanie ogłoszony taki stan, towarzystwo ubezpieczeniowe wcale nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem ani wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, które ma zapewnić ochronę w przypadku zachorowania na Covid-19, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty leczenia. Powinny one oscylować w granicy 30 000 – 40 000 euro, a kwotę najlepiej dopasować do kierunku wyjazdu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY