Tarcza antyputinowska. Co zapowiedział premier Morawiecki?

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
"Derusyfikacja gospodarki", dopłaty dla rolników i wsparcie dla firm. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys "tarczy antyputinowskiej".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mateusz Morawiecki ogłosił zarys planu, którego celem jest m.in. wsparcie firm działających na rynku rosyjskim, przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejscp racy i derusyfikacji gospodarki. 

W praktyce chodzi o odejście od zależności od "rosyjskiego gazu, ropy czy węgla". 

Wśród pomysłów jest włączenie do 2027 roku wszystkich grup objętych ustawą gazową ze stycznia do taryfikacji URE. Chodzi m.in. o wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale czy przedszkola. 

Elementem tarczy ma być takżę... 13. emerytura, która niebawem zostanie wypłacona emerytom i rencistom. - To będzie element, który złagodzi skutki, w pewnym stopniu przynajmniej, i tej wojny na Ukrainie, skutki gospodarcze, skutki społeczne, ale także złagodzi kwestie związane z inflacją - powiedział premier. 

Rząd zamierza m.in. dokappitalizować spółkę Gaz-System kwotą 3 mld złotych. To firma zajmująca się budową gazociągów.

Konkretna pomoc ma trafić do branży rolniczej i innych, w tym branży transportowej. Premier nie zdradzał jednak szczegółów. Jak zaznaczył, rząd szykuje analizy, by pomóc firmom najmocniej dotkniętym przez wojnę na Ukrainie. Poinformował jedynie o dopłatach dla rolników - 500 zł do każdego hektara użytków rolnych i 250 zł do ha łąk i pastwisk, maksymalnie do 50 ha. Ma to na celu zredukowanie negatywnego wpływu rekordowych cen nawozów. Rząd chce także uzyskać zgodę od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla producentów nawozów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY