Szerokie horyzonty

Szerokie horyzonty
W prowadzeniu biznesu przydają się nie tylko pieniądze i znajomości, ale przede wszystkim otwarta głowa. Oto pozycje, które mogą nam w tym pomóc.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2021 (65)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elementarz polskiej kultury

Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec

Wyd. Wytwórnia 

Przeczytali już państwo artykuł „Jak blefować o sztuce nowoczesnej” (s. 134)? Też zauważyliśmy, że zabrakło tam podpowiedzi jak blefować o… sztuce polskiej! 

Z pomocą przychodzi „Elementarz polskiej kultury”. To 44 dzieła polskich twórców, które powstały po 1918 r. i zyskały międzynarodowy rozgłos. W zestawieniu znalazły się zarówno rzeźby, grafiki, fotografie, jak i utwory jazzowe, przedstawienia teatralne czy komiksy. O części mało kto słyszał, o reszcie coś tam mówiono w szkole, ale prawdopodobnie nie dość jednak dużo, by teraz sypnąć na przyjęciu anegdotą czy pochwalić się znajomością życiorysu danego artysty. W „Elementarzu…” jest to wszystko, a nawet więcej, bo każde z dzieł zostało zinterpretowane przez współczesnego polskiego ilustratora. A gdyby państwu było mało, zapraszamy do Tarnowa, gdzie do 3 marca na zabytkowym dworcu PKP można obejrzeć wystawę tych ilustracji. W czasach pandemii, gdy muzea i galerie są zamknięte – prawdziwa gratka! 

----------------------------------------

Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Chip Heath, Dan Heath

Mt Biznes

Kupić tę książkę czy nie kupić? To nie jest pewnie najważniejsza decyzja, którą mają państwo podjąć, jednak na jej przykładzie świetnie można pokazać, jak trudno jest dokonywać właściwych wyborów. Lubimy sądzić, że podejmujemy decyzje w sposób racjonalny i logiczny. Czyżby? To w takim razie dlaczego tak często jesteśmy z efektów niezadowoleni. Jesteśmy ofiarami naszych emocji, nieuświadomionych przekonań i uprzedzeń. Bracia Chip i Dan Heathowie – naukowcy, wykładowcy, mentorzy – krok po kroku prowadzą nas przez  proces decyzyjny. Pokazują, jak poszerzać wachlarz możliwości, jak skonfrontować nasze założenia z rzeczywistością, jak nabrać do niej nieco dystansu i na koniec dać sobie prawo do błędu. Dotyczy to zarówno decyzji podejmowanych w życiu codziennym, jak i zawodowym. A co do poszerzania wachlarza możliwości – tę książkę można też wygrać w jednym z naszych konkursów na mycompanypolska.pl  

----------------------------------------

Ósmy kontynent. Przez 7 kontynentów w głąb umysłu

Mariusz Szeib 

BookEdit

Czy bieganiem można zmienić świat? Z pewnością można zmienić siebie, a to już sporo. Bo to przecież my, konkretni ludzie ten świat zmieniają. Mariusz Szeib, autor „Ósmego kontynentu”, prezes Texet Poland, inżynier, doktor nauk ekonomicznych zaczął biegać dopiero w wieku 50 lat. Dziś ma na swoim koncie 24 maratony na siedmiu kontynentach. A także wiele charytatywnych inicjatyw na całym świecie od Rwandy, Nepalu, Sahary Zachodniej przez Ukrainę, Niemcy do Polski. Nie ukrywa, że to właśnie bieganie i przygotowywanie się do maratonów otwierały mu oczy na potrzeby innych, zwłaszcza w krajach Globalnego Południa. Tak powstała np. inicjatywa „Trzecie oko”, która wysyłała polskich okulistów do Afryki czy Freedom Charity Run z Gdańska do Berlina. Swoimi doświadczeniami na łamach książki dzielą się też m.in. Leszek Balcerowicz czy podróżnik Marek Śliwka. 

----------------------------------------

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

James Clear

Galaktyka

Kropla drąży skałę – mówią Polacy. Langsam, langsam, aber sicher (wolno, wolno, ale pewnie) – dodają Niemcy. Jednak to Amerykanin, a dokładnie James Clear, pisarz i mówca motywacyjny, znalazł najlepszy termin na drobne zmiany, które poprawiają nasze życie na stałe. Chodzi o „atomowe nawyki”. Przymiotnik „atomowy” kojarzy się z „bombowy” czy „wybuchowy”, a jednak pochodzi od słowa „atom”, a więc najmniejszego, podstawowego składnika materii. Czegoś tak małego, że niezauważalnego. Nawyk atomowy to mały codzienny zwyczaj wchodzący w skład większego systemu. Atomowe nawyki stosowane przez dłuższy czas przynoszą wielkie, by nie powiedzieć bombowe, efekty. Zmieniamy bowiem nie tylko swoje zachowanie, ale też sposób myślenia o sobie, a to prowadzi do sukcesu. Jak to zrobić? Na przykład czyniąc nasze nawyki atrakcyjnymi dla nas samych. Uwaga! Nawyki są mieczem obosiecznym. Mogą pracować na nas lub przeciwko nam. 

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ