Światowy lider energetyki wiatrowej kupuje farmy wiatrowe w Polsce

wiatrak, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa
Fot. Pixabay.com
Fundusz, którego doradcą inwestycyjnym jest CEE Equity Partners, sprzedał 26 marca 2021 roku swoje portfolio farm wiatrowych w Polsce. Nabywcą jest Iberdrola Renovables, inwestor i operator nr 1 na świecie w dziedzinie energetyki wiatrowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Iberdrola Renovables nabyło 100 proc. polskiego portfela farm wiatrowych funduszu, którego doradcą inwestycyjnym jest CEE Equity Partners. W jego skład wchodzą dwa aktywa objęte systemem zielonych certyfikatów - farmy wiatrowe Korytnica i Zopowy, jedne z największych w Polsce - oraz trzecie, które jest w budowie i będzie funkcjonować na podstawie 10-letniej komercyjnej umowy zakupu energii z kontrahentem prywatnym.

Farma wiatrowa Korytnica to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Polsce, która dostarcza energię m.in. do Warszawy.

- Cieszymy się, że udało się nam zrealizować ambitne plany rozwojowe w postaci rozbudowy oraz zwiększenia skali działalności i mocy farm wiatrowych. Dla funduszu to niezwykle udany projekt, zwrot z inwestycji wyniesie wielokrotność zainwestowanego kapitału. Najlepszym potwierdzeniem dla nas dobrze wykonanej pracy jest bez wątpienia fakt, że światowy lider na rynku energetyki wiatrowej zdecydował się je od nas odkupić. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć powrót Iberdroli do Polski po kilku latach nieobecności. Życzymy nowemu właścicielowi wielu sukcesów, wiedząc o ich determinacji do dalszego rozwoju w Polsce – mówi Dario Cipriani, Dyrektor Inwestycyjny CEE Equity Partners.

Umowa została podpisana 26 marca 2021 roku, a zamknięcie transakcji planowane jest w II kwartale 2021 roku, po uzyskaniu zgody UOKiK i spełnieniu określonych warunków technicznych.

Sprzedaż aktywów wiatrowych to kolejne wyjście funduszu z inwestycji do największych inwestorów branżowych z Europy i Ameryki Północnej, po sprzedaży akcji w Polenergii do kanadyjskiego funduszu infrastrukturalnego, czy portfela nadajników wieżowych należących do spółki portfelowej. Fundusz od 8 lat realizuje z sukcesem transakcje w 17 krajach regionu, od państw nadbałtyckich, przez Europę Środkowo-Wschodnią, aż po Bałkany i Grecję. W Polsce do jego spółek portfelowych należy m.in. EuroWagon - największa niezależna polska firma typu ROSCO zajmująca się wynajmem wagonów kolejowych na terenie całej Europy oraz inwestycja portfelowa w Polenergię.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY