Sprzedaż firmy z coraz większymi problemami. Rozmowa z Łukaszem Targoszyńskim, Baker McKenzie

Łukasz Targoszyński, Baker McKenzie
Łukasz Targoszyński, Baker McKenzie
- Co najmniej kilka czynników wpływa na to, że coraz trudniej jest sprzedać firmę w Polsce - mówi Łukasz Targoszyński, Baker McKenzie. Najpierw pojawiła się pandemia, która mocno zmieniła podejście funduszy inwestycyjnych do przejęć.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kolejny problem to wojna na Ukrainie, inflacja, rosnące ceny energii czy coraz bardziej skomplikowany system prawny. - To wszystko trzeba sprawdzić, przez co zakup firmy jest coraz bardziej skomplikowany.

Jak zaznacza ekspert, ostatnie dwa lata to była rekordowa liczba transakcji przeprowadzonych w Polsce, w tym rekordowa liczba transakcji przeprowadzonych przez fundusze inwestycyjne. Tyle, że do tej pory mają na kolejne inwestycje nawet 25 proc. zgromadzonych środków. - Fundusze mają bardzo dużo pieniędzy do inwestowania, tylko obecnie przede wszystkim poszukują spółek, które mogą im przynieść szybki zwrot - ocenia.

Tu pojawia się wyzwanie związane z obecną sytuacją gospodarczą. Firmy borykają się z utrudnionym dostępem do finansowania a dodatkowo to finansowanie jest znacznie droższe. To szczególnie uderza w fundusze inwestycyjne, które posiłkują się finansowaniem zewnętrznym. - Przez to fundusze mogą robić po prostu mniej transakcji - dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X