Rajd na działki

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Pandemia przestraszyła mieszkańców dużych miast, dlatego coraz częściej szukają oni oazy we własnym domu na wsi. Efekt? Nadchodzący wzrost cen działek budowlanych.

Kryzysy gospodarcze od zawsze wiązały się ze spadkiem wartości nieruchomości. Obecnie ma to miejsce także w Polsce. Zdaniem ekspertów firmy Emmerson w najbliższym czasie ceny mieszkań mogą spaść nawet o 20 proc. w porównaniu do szczytu z przełomu lat 2019 i 2020 r. Główna przyczyna to spadek popytu z powodu niepewności rynkowej i mniejszej dostępności kredytów.

Inaczej dzieje się na rynku działek budowlanych. Jak wynika z raportu Cenatorium, „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl, w I kwartale br., w porównaniu z IV kwartałem 2019 r., ceny działek – w zależności od lokalizacji – spadły o 4 proc. (woj. łódzkie) lub wzrosły o ponad 4 proc. (woj. małopolskie). Porównując ceny do początku minionego roku, ceny niemal wszędzie (oprócz woj. mazowieckiego) wzrosły. I będą rosnąć, bo na naszych oczach tworzy się nowy trend.

Teraz stabilizacja…

Jak tłumaczy Renata Osiecka, dyrektor zarządzająca, AXI IMMO Group, stabilizacja cen gruntów w Polsce zaczęła się w połowie ubiegłego roku. – Niemniej średnia cena sprzedaży działek budowlanych w I kwartale 2020 r. była nieco niższa niż na koniec roku – komentuje.

Ogólny spadek cen był spowodowany pandemią oraz przeniesieniem inwestycji deweloperów do mniej atrakcyjnych lokalizacji. Mowa tu jednak o dużych działkach, gdyż sytuacja na rynku mniejszych (o powierzchni...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 8/2020 (59)

Więcej możesz przeczytać w 8/2020 (59) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY